FM
 

جزوه : تحقیق در عملیات

تهیه و تنظیم : امین نامجو

فرمت فایل : pdf

حجم : 5.2 مگابایت

شامل 6 فصل و 280 صفحه :

                                         1- مفاهیم تحقیق در عملیات و مدل سازی

                                         2- روش های حل مسائل برنامه ریزی خطی

                                         3- جبر ماتریسی و سیمپلکس اصلاح شده

                                         4- دوگان ( ثانویه ) مسایل برنامه ریزی خطی

                                         5- تحلیل حساسیت و برنامه ریزی پارامتریک

                                         6- مدل های حمل و نقل و تخصیصاین جزوه هم به درد کارشناسی ارشد می خوره و هم برای امتحانات پایان ترم ؛ کسانی که در این درس مشکل دارن می توانند تا حدودی مشکلاتشون رو با این جزوه حل کنند .
برای دانلود جزوه روی لینک زیر کلیک کنید :دانلود جزوه ارشد تحقیق در عملیاتموضوعات مرتبط: ارشد مدیریت مالی، دانلود رایگان کتاب
[ یکشنبه 1390/06/06 ] [ 18:49 ] [ کلا ]

نام کتاب : 504 واژه ضروری انگلیسی ( 504absolutely essential words )

ترجمه  : رضا دانشوری

فرمت فایل : pdf

حجم فایل : 9.1 مگابایتبرای دانلود کتاب روی لینک زیر کلیک کنید:دانلود کتاب " 504 واژه ضروری انگلیسی ( 504absolutely essential words )


موضوعات مرتبط: ارشد مدیریت مالی، دانلود رایگان کتاب
[ یکشنبه 1390/06/06 ] [ 18:48 ] [ کلا ]

جزوه : زبان عمومی

موسسه : پارسه

فرمت فایل : pdf

حجم فایل : 10.4 مگابایتبرای دانلود جزوه روی لینک زیر کلیک کنید :دانلود جزوه ارشد زبان عمومی موسسه پارسهموضوعات مرتبط: ارشد مدیریت مالی، دانلود رایگان کتاب
[ یکشنبه 1390/06/06 ] [ 18:47 ] [ کلا ]

جزوه : ارشد اقتصاد خرد

موسسه : پارسه

تالیف : دکتر تیمور محمدی

فرمت فایل : pdf

حجم فایل : 3.6 مگابایت


برای دانلود جزوه روی لینک زیر کلیک کنید :


دانلود جزوه ارشد اقتصاد خرد موسسه پارسه
موضوعات مرتبط: ارشد مدیریت مالی، دانلود رایگان کتاب
[ یکشنبه 1390/06/06 ] [ 18:46 ] [ کلا ]

جزوه : ارشد اقتصاد کلان

موسسه : پارسه

تالیف : دکتر تیمور رحمانی

فرمت فایل : pdf

حجم فایل : 5.3 مگابایتبرای دانلود روی لینک زیر کلیک کنید:


دانلود جزوه ارشد اقتصاد کلان موسسه پارسه


موضوعات مرتبط: ارشد مدیریت مالی، دانلود رایگان کتاب
[ یکشنبه 1390/06/06 ] [ 18:45 ] [ کلا ]

جزوه : ارشد ریاضیات

موسسه : پارسه

فرمت فایل : pdf

حجم فایل : 17.6 مگابایتبرای دانلود جزوه روی لینک زیر کلیک کنید :دانلود جزوه ارشد ریاضیات موسسه پارسه موضوعات مرتبط: ارشد مدیریت مالی، دانلود رایگان کتاب
[ یکشنبه 1390/06/06 ] [ 18:44 ] [ کلا ]

جزوه : ارشد آمار

موسسه : پارسه

مولف : مهندس محسن طورانی

فرمت فایل : pdf

حجم فایل : 6.7 مگابایت

برای دانلود جزوه روی لینک زیر کلیک کنید :


دانلود جزوه ارشد آمار موسسه پارسه


موضوعات مرتبط: ارشد مدیریت مالی
[ یکشنبه 1390/06/06 ] [ 18:43 ] [ کلا ]
مقدمه
منتقدان تئوري مالي مدرن اعتقاد دارند كه برخي از استثناهاي مشاهده شده در بازارهاي مالي، احتمالاً نسبت به هر مدلي عقلايي در مورد ريسك و بازده، غيرعادي هستند (باربريز و تالر 2002). در مقابل، برخي طرفداران تئوريمالي مدرن، بر اين باورند كه در بازار مي‌تواند استثناهايي وجود داشته باشد، اما مشاهده اين استثناها، نه شاهدي بر رفتار غيرعقلايي عوامل اقتصادي است و نه نقضي بر كارايي بازار، بلكه بيشتر به دليل جمع‌آوري و تحليل نادرست اطلاعات و يا تعريف نادرست ريسك سيستماتيك است (هان و تانكز2003). از طرف ديگر آنان معتقدند كه چنانچه تعداد زيادي آزمون در مورد يك نظام پيچيده انجام گيرد، بديهي است كه يكسري نتايج غيرعادي و خلاف قاعده به دست آيد. در حالي كه برخي ديگر از طرفداران تئوري مالي مدرن از جمله ايوجين فاما كه خود از بنيان‌گذاران اين تئوري بوده است، نسبت به نظريه‌هاي ارايه شده در اين تئوري ابراز ترديد نموده‌اند. به هر حال، بررسي‌هاي دقيق علمي توسط انديشمندان مالي همچنان ادامه دارد و هر روز اين ايده كه قيمت‌ها در بازار بيشتر تحت تأثير عوامل رواني تعيين مي‌شوند، قوت بيشتري مي‌گيرد و بنابراين مطالعه روان‌شناسي و هيجانات بازار اهميت بيشتري پيدا كرده است. يکي از مهمترين اين نظريه­ها، نظريه بازار کارا است که در ادامه به توضيح آن پرداخته مي شود.

فرضيه بازار كارا
بررسي رفتار قيمت دارايي‌هاي فيزيكي و سرمايه‌اي از آغاز شكل‌گيري بازارها مورد توجه سرمايه‌گذاران بوده است و تحقيقات علمي و تجربي متعددي در اين زمينه انجام شده است.

از اوايل قرن بيستم، اعتقاد گروهي از دست‌اندركاران بازارهاي اوراق بهادار، بر اين بود كه مطالعه تاريخي قيمت‌ها، حاوي اطلاعات مفيدي براي پيش‌بيني قيمت‌ها در آينده است، لذا با بدست آوردن روند قيمت‌ها، الگوي تغييرات شناخته مي‌شود. از دهه 1930 مطالعات ديگري كه در نقطه مقابل اين ديدگاه قرار داشت، آغاز شد. تمركز اصلي اين تحقيقات روي تصادفي بودن رفتار قيمت سهام بود. نتايج اين مطالعات به صورت يك جريان فكري و نظري قوي وارد مباحث اقتصاد و سرمايه‌گذاري گرديد (سينايي 1372). براي اولين بار برنشتين اظهار داشت كه نمي‌توان رفتار آينده قيمت را پيش‌گويي كرد. مدتي بعد رابرتز با استفاده از جدول اعداد تصادفي، تغييرات قيمت‌ها را براي مدت 52 هفته بررسي نمود. وي نتيجه گرفت كه رفتار سري زماني قيمت‌ها مشابه اعداد تصادفي است (رابرتز 1959).

www.parsmodir.com: منبع


موضوعات مرتبط: مدیریت سرمایه‌گذاری
ادامه مطلب
[ یکشنبه 1390/05/30 ] [ 21:37 ] [ کلا ]
انلود فايل ترجمه دانشجويان از فصول كتاب تصمیم گیری در مسائل مالی فرانك فبوزي

فصل 1       فصل 2       فصل 3        فصل 4   

فصل 5       فصل 6       فصل 7        فصل 8       

فصل 9      فصل 10      فصل 11

زبان اصلي کتاب تصمیم گیری در مسایل مالی نوشته فرانك فبوزي از لينک زير قابل دانلود است.

دانلود نسخه اصلي - لاتين- کتاب


www.parsmodir.com: منبع


موضوعات مرتبط: دانلود رایگان کتاب
[ یکشنبه 1390/05/30 ] [ 21:34 ] [ کلا ]

اصطلاحات متداول  و رایج  در بازار سرمایه

موجودی مواد و کالا Inventory

 

یکی از موارد مهم در ترازنامه موجودی مواد و کالا می باشد که بیانگر نکات زیادی است و برای سهامداران شرکت و توانایی سودآوری شرکت بسیار حائز اهمیت است .

 

 

مواد خام (اولیه) ؛ کالای نیمه ساخته شده و کالای ساخته شده به عنوان قسمتی از دارایی های تجاری که آماده یا در حال آماده شدن برای فروش می باشند در نظر گرفته می شود.

 

موجودی مواد و کالا بیانگر یکی از مهم ترین دارایی ها می باشد که بیشتر شرکت های تولیدی دارا می باشند به این دلیل که گردش موجودی مواد و کالا نشاندهنده یکی از منابع اصلی تولید درآمد و سودهای آتی برای شرکت و سهامداران آن می باشد.

 

دارا بودن مقدار بالای موجودی مواد و کالا برای مدت زمان زیادی مناسب نمی باشد زیرا برای شرکت هزینه های از قبیل : هزینه های انبارداری ؛ کهنگی ؛ از رده خارج شدن و از بین رفتن را در بردارد و این در حالیست که دارا بودن موجودی ناکافی از مواد یا کالا نیز خوب نمی باشد به این دلیل که فرصت های شرکت برای فروش و پتانسیل های سودآوری شرکت و رشد ارزش بازار سهم آن شرکت را از بین می برد.

 

لازم به ذکر است بالا بودن موجودی مواد و کالا می تواند بدلیل سیاست شرکت برای فروش در بهترین زمان ممکن یا نشاندهنده مشکل شرکت در فروش کالاهای ساخته شده باشد که باید حتما به علت بالابودن موجودی مواد و کالا توجه شود.

 

مدیریت موجودی مواد و کالا ؛ پیش بینی و استراتژی مانند برنامه برای به موقع رسیدن مواد اولیه در فرآیند تولید باعث به حداقل رسیدن هزینه ها می شود بدلیل اینکه کالا ها ساخته می شوند یا دریافت می شوند هنگامی که به آن ها نیاز شود.

 

در تقسیم دارایی ها به دارایی ها جاری و آنی ؛ موجودی مواد و کالا و پیش پرداخت ها و سفارشات به این دلیل که قابلیت نقد شوندگی کمتری نسبت به سایر اقلام دارند در دسته دارایی های آنی قرار نمی گیرند.

 

در مقاله بعدی به بررسی اصول حسابداری موجودی مواد و کالا و آشنایی با دو روش LIFO و FIFO می پردازیم.

 www.parsmodir.com: منبع


موضوعات مرتبط: مدیریت سرمایه‌گذاری
[ چهارشنبه 1390/05/26 ] [ 16:30 ] [ کلا ]

اصطلاحات رایج و متداول در بازار سرمایه

تحلیل به روش CANSLIM

 

این روش توسط W.Oneil بیان گذار یک موسسه تحیقاتی و سرمایه گذاری برای انتخاب سهم عنوان شده است.هر لغت در این کلمه مخفف و نشانه یک عامل کلیدی برای انتخاب یک شرکت از دید W.Oneil می باشد.

 7 معیار به ترتیب زیر می باشد:

 

C: (Current Quarterly Earning per Share) سود دوره های فصلی رشد مناسبی نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته داشته باشد. آن گاه سيگنال مناسب در تحليل CANSLIM دريافت مي‌شود

 

A: (Annual Earning per Share) سود سالیانه نسبت به 5 سال اخیر رشد مناسبی را تجربه کرده باشد.در صورت وجود رشد مناسب به صورت مرکب و دوره ای آنگاه به روش CANSLIM موقعیت مناسبی برای خرید سهم فراهم است.

 

N: (New Product, Management New High) اگر شرکت در سال جاری یا آتی اقدام به تولید محصول جدید یا ارائه خدمانی جدید نموده است ؛شرکت از مدیریت لایق و کارآمد بهره مند می باشد و سایر اتفاقات جدید بعلاوه اینکه شرکت به قیمت های جدیدی در دوران معاملاتی خود رسیده است که تاکنون این قیمت ها را تجربه ننموده است می تواند سیگنال مناسبی باشد.

 

S: (Supply Demand) تقاضای زیاد و عرضه کم می تواند باعث افزایش تقاضا شود و جوی را فراهم کند که قیمت سهم می تواند صعود مستحکمی را آغاز کند. هنگامی که سهامداران عمده سهام شرکت مذکور را خریداری می کنند ؛ می تواند نشان از انتظاراتشان برای افزایش سودآوری آتی شرکت باشد.در این بخش به هر مقدار که سهام شناور سهم کمتر باشد و سهم در اختیار عده کمتری باشد می تواند سیگنال مناسب تری باشد.

 

L: (Leader) صنعت برتر و سهام پیشرو در هر صنعت را انتخاب کنید . برای این منظور از شاخص قدرت نسبی (RSI) استفاده کنید.

 

M: (Market Direction) جهت بازار را مشخص نمایید که می توانید از مرور شاخص کل استفاده نمایید. زیرا به اعتقاد W.Oneil جو مثبت یا منفی در بازار می تواند بسیار تاثیر گذار بر سهام باشد.

 

W.Oneil  دسته بندی خود را برای هر کدام از هر هفت معیار به این صورت تقسیم می کند که اگر بین 50-0 باشد سینگال منفی و اگر بین 50 تا 100 باشد سینگال مثبت برای خرید می باشد.


www.parsmodir.com: منبع

 


موضوعات مرتبط: مدیریت سرمایه‌گذاری
[ چهارشنبه 1390/05/26 ] [ 16:30 ] [ کلا ]


مروری بر اصطلاحات متداول و رایج در بازار سرمایه

نسبت قیمت به ارزش دفتری Price-to-book Ratio

 

از این نسبت برای مقایسه ارزش بازار یک سهم با ارزش دفتری آن سهم استفاده می شود.

 

P/B از طریق تقسیم قیمت بسته شدن روز یک سهم به ارزش دفتری سه ماهه (به سه ماهه) شرکت به ازای هر سهم محاسبه می شود که همچنین به نسبت قیمت به سرمایه نیز معروف می باشد .

 

P/B به صورت زیر محاسبه می شود:

 

P/B= قیمت سهم / (ارزش دارایی ها – استهلاک انباشته)

 

مقدار پایین این نسبت می تواند نشان دهنده این باشد که سهم زیر ارزش ذاتی قرار دارد همچنین به این معنا می تواند باشد که مشکل بنیادی در شرکت وجود دارد. توجه کنید که این نسبت همانند خیلی از نسبت های دیگر باید نسبت به صنعت مقایسه شود و نتایج می تواند کاملا متفاوت باشد.

 

این نسبت می تواند ایده هایی متفاوتی از اینکه آیا شما مقدار زیادی پول را برای آنچه که اگر شرکت سریعا ورشکست شد  باقی خواهد ماند، می پردازید یا نه؟

 

 

یادآوری : برای محاسبه ارزش دفتری 2 راه زیر وجود دارد

 

راه اول : ارزش دارایی ها – استهلاک انباشته

راه دوم : ارزش دارایی ها – (دارایی نامشهود+بدهی ها)

 

هر دو راه محاسبه ارزش دفتری مرسوم می باشد برای مثال راه دوم که تقریبا همان محاسبه NAV شرکت می باشد در کشور انگلستان رایج می باشد اما در ایران معمولا برای محاسبه ارزش دفتری از راه اول استفاده می شود.

 www.parsmodir.com: منبع


موضوعات مرتبط: مدیریت سرمایه‌گذاری
[ چهارشنبه 1390/05/26 ] [ 16:28 ] [ کلا ]

حق تقدم خريد

اگرشركتي براي سرمايه‌گذاري هاي جديد نياز به افزايش سرمايه داشته باشد و بخواهد اين افزايش را از طريق انتشار سهام عادي جديد انجام دهد در بيشتر شركت‌ها براساس اساسنامه بايد مبادرت به عرضه «برگ حق‌تقدم خريد» نمايد، بدين مفهوم كه شركت حق‌تقدم خريد سهام عادي جديد را به سهامداران فعلي واگذار مي‌نمايد. اين عمل دو هدف اساسي را دنبال مي‌كند:

*از كاهش ارزش شركت شركت جلوگيري مي‌كند.

*درصد مالكيت فعلي را براي سهامداران كنوني حفظ مي نمايد.

اگر سهامدار كنوني نخواهد سهام عادي جديد را بخرد مي تواند حق تقدم . . .


www.parsmodir.com: منبع


موضوعات مرتبط: مدیریت سرمایه‌گذاری
ادامه مطلب
[ چهارشنبه 1390/05/26 ] [ 16:27 ] [ کلا ]

سرمایه گذاری در سهام عادی (قسمت یازدهم)** مدل های قیمت گذاری بر مبنای سود تقسیمی

سرمایه گذاری در سهام عادی (قسمت یازدهم)

مدل های قیمت گذاری بر مبنای سود تقسیمی

 

در فرآیند ارزش گذاری ؛ ارزش ذاتی هر سرمایه گذاری برابر ارزش فعلی سود های نقدی که انتظار داریم در آینده دریافت کنیم ؛ می باشد.

 

برای سهام عادی مجموع سود تقسیمی دریافتی در هر سال و قیمت فروش آتی سهام به عنوان محاسبه سود درنظر گرفته می شود.یک راه مشاهده سودهای نقدی از سهام عادی اینست که فرض کنیم سود تقسیمی را از سهام عادی در چشم انداز سرمایه گذاری آتی دریافت می کنیم – فرض بر ایسنت که شرکت همچنان فعال و وضعیت مناسب عملیاتی را دارد. از این منظر ارزش سهام برابر ارزش فعلی تمامی سودهای تقسیمی آتی که انتظار می رود در افق سرمایه گذاری دریافت شود ؛ می باشد.

 

باوجود اینکه سهامداران می توانند از فروش سهام به قیمتی بالاتر از قیمت خریداری شده علاوه بر سود تقسیمی ؛ سود کسب کنند چیزی که واقعا فروخته می شود مرتبط با سودهای تقسیمی آتی شرکت می باشد. در واقع می توان گفت ارزش فعلی سهام تابعی از سود تقسیمی آتی ؛ همچنین قیمت آتی سهام تابعی از سودهای تقسیمی آتی می باشد.

 

بنابراین قیمت آتی هر سهم شرکت با توجه به چشم انداز تغییر سود تقسیمی(و بازده مورد انتظار)بالا می رود یا افت می کند که این دیدگاه که قیمت آتی سهام تابعی از سود تقسیمی به عنوان مدل قیمت گذاری براساس سود تقسیمی شناخته می شود.

 

سه مدل قیمت گذاری براساس سود تقسیمی وجود دارد که هرکدام برمبنای فرض های متفاوت از نرخ رشد آتی سود تقسیمی می باشد.

 

1)      مدل نرخ رشد صفر که در نظر می گیرد سود تقسیمی رشدی ندارد.

2)      مدل نرخ رشد ثایت که پایه مدل های قیمت گذاری بر مبنای سود تقسمی می باشد در نظر می گیرد سود تقسیمی شرکت با نرخ رشد ثابتی تغییر می کند.

3)      مدل نرخ رشد متغییر که فرض می کند نرخ رشد سود تقسیمی در طول زمان تغییر می کند.

 

الف)نرخ رشد صفر

 

ساده ترین روش برای درک مدل های قیمت گذاری بر مبنای سود تقسیمی اینست که فرض کنیم سهام دارای سود تقسیمی ثابتی می باشد به عبارت دیگر سود تقسیمی برابر سود سال گذشته می باشد و انتظار می رود در آینده نیز تکرار شود.

 

در بعضی حالات ارزش سهام با نرخ رشد صفر به سادگی بیانگر ارزش سرمایه ای سود تقسیمی سالیانه می باشد.برای پیدا کردن ارزش سرمایه ای تنها کافیست سودتقسیمی سالیانه را به نرخ بازده مورد انتظار تقسیم کنیم که در واقع بیانگر نرخ بازده سرمایه می باشد.

 

 

 

برای مثال اگر سود تقسیمی شرکتی 20 تومان باشد و شما انتظار بازده 10% از سرمایه گذاری خود دارید قیمت هر سهم شرکت طبق این مدل برابر 200 تومان محاسبه می شود.

 

این روش که وابسته به سود تقسیمی و نرخ بازده مورد انتظار می باشد مبنای رویه ای برای ارزش گذاری سهام ممتاز در بازار می باشد.

 

ترجمه از کتاب قیمت گذاری سهام و تصمیمات سرمایه گذاری

www.parsmodir.com: منبع


موضوعات مرتبط: مدیریت سرمایه‌گذاری
[ چهارشنبه 1390/05/26 ] [ 16:24 ] [ کلا ]

سرمایه گذاری در سهام عادی (قسمت دوازدهم)*** ب)نرخ رشد ثابت

سرمایه گذاری در سهام عادی (قسمت دوازدهم)

ب)نرخ رشد ثابت

 

برای شروع مدل نرخ رشد صفر مناسب می باشد اما این مدل نمی تواند رشته ای از سودهای تقسیمی در حال رشد که بیشتر شبیه واقعیت می باشد را برای محاسبه در نظر بگیرد.

 

روش استانداردی که به طور گسترده به رسمیت یافته است مدل قیمت گذاری برمبنای سود تقسیمی می باشد که نرخ رشد سود تقسیمی شرکت در طول زمان را با نرخ رشد ثابت در نظر می گیرد.در این روش ارزش هر سهم شرکت هنوز تابعی از سود تقسیمی آتی اش در نظر گرفته می شود اما انتظار می رود سود های تقسیمی با نرخ رشد ثابت تغییر کنند.

 

بنابراین ارزش هر سهم شرکت می تواند به صورت زیر محاسبه شود.

 

 

D = سود تقسمی سالبانه که انتظار داریم سال آینده پرداخت شود.

K = نرخ بهره یا نرخ تنزیل که نرخ بازده مورد انتظار از بازده سرمایه گذاری را تعیین می کند

G = نرخ رشد سالیانه سود تقسیمی که انتظار داریم در سال خای آتی نیز ثابت بماند

 

این مدل به صورت مختصر ارزش ذاتی سهام را محاسبه می کند : افزایش جریانات نقدی (سود تقسیمی یا نرخ رشد) با کاهش در نرخ بازده مورد انتظار می تواند باعث رشد قیمتی سهم شود.همچنین توجه داشته باشید در این مدل K نرخ بازده نهایی که به سهامدار تعلق می گیرد را معین می کند و  G نشاندهنده ارزش افزوده سرمایه قابل انتظار از سرمایه گذاری می باشد.

 

همانطور که میدانید دو مولفه هستند که سود کلی را برای سهامدار به ارمغان می آورند : سود تقسیمی و ارزش افزوده سرمایه گذاری.

 

بازده سود سهام و ارزش افزوده هر دو در مدل قیمت گذاری برمنبای سودتقسیمی در نظر گرفته می شود به این دلیل که نرخ بازده مورد انتظار نشاندهنده بازده کلی و نرخ رشد تعیین کننده مقدار رشد ارزش افزوده دورن بازده مورد انتظار می باشد.که اگر پیروی کنیم و نرخ رشد را از بازده مورد انتظار کم کنیم سود تقسیمی انتظاری سالیانه از سهام را خواهید داشت.

 

بناباین بازده کلی انتظاری از سهام برابر بازده حاصل از ارزش افزوده بعلاوه بازده حاصل از سود تقسیمی می باشد. 

 

مدل سودتقسیمی با نرخ رشد ثابت بهتر برای بعضی از سهام استفاده نشود و بهتر است برای ارزشگذاری شرکت های به سطح بلوغ رسیده که وضعیت ثابت بازاری برخوردار هستند استفاده شود.این ها شرکت هایی هستند که دارای بازار قوی هستند به طوری که به مرحله بلوغ رشد رسیده اند به این معنا که شما با شرکت هایی با سرمایه کلان مواجه هستید.

 

 

ترجمه از کتاب قیمت گذاری سهام و تصمیمات سرمایه گذاری

www.parsmodir.com: منبع


موضوعات مرتبط: مدیریت سرمایه‌گذاری
[ چهارشنبه 1390/05/26 ] [ 16:24 ] [ کلا ]

سرمایه گذاری در سهام عادی (قسمت نهم)* مدل های قیمت گذاری سهام

سرمایه گذاری در سهام عادی (قسمت نهم)

 

v     مدل های قیمت گذاری سهام

اگر به بازار توجه کرده باشید به این نتیجه می رسید که سرمایه گذاران از مدل های مختلفی برای قیمت گذاری سهام استفاده می کنند.

 

بهر حال تمامی آن ها هدف رسیدن به مزایا نقدی آتی سهام را دارند با این وجود نگرش آن ها برای قیمت گذاری بسیار متفاوت است.

 

برای مثال سرمایه گذارانی که برای قیمت گذاری در صورت های مالی شرکت با توجه به به برخی از اقلام مانند ارزش ویژه ؛ نسبت بدهی ؛ بازده حقوق صاحبان سهام و جریان وجوه نقد جستجو می کنند. اینها سرمایه گذارانی هستند که بر عملکرد تاریخی  به عنوان تصویری از سود دهی آتی شرکت برای قیمت گذاری استفاده می کنند.

 

دسته دیگری از سرمایه گذاران بر نرخ رشد ؛ تکیه دارند که منحصرا بر نرخ رشد سود آوری شرکت متمرکز هستند. برای آن ها با وجود اینکه نرخ رشد گذشته شرکت اهمیت دارد فاکتور اصلی تصویر سود آتی شرکت می باشد که در یافتن شرکت هایی که در حال ایجاد سود های کلان می باشند ضریب P/E بالاتری در آینده متصور می باشد.

 

مدل های قیمت گذاری دیگری نیز وجود دارد که از فاکتورهای متغییری مانند سود تقسیمی سالیانه ؛ نسبت قیمت به فروش ؛ ضریب P/E پایین؛ عملکرد قیمت به صورت نسبی در زمان مشخص و حتی شرکت هایی با سرمایه زیاد یا کم در فرآیند تصمیم گیری استفاده می کنند.

 

در اینجا ما از مدل های قیمت گذاری علمی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد استفاده می کنیم این مدل ها بیشتر از نرخ بازده مورد انتظار برای یافتن ارزش ذاتی یک سرمایه گذاری استفاده می کنند.

 

در ابتدا ما به سهامی که سود پرداخت می کنند را در پروسه ای به نام "مدل های قیمت گذاری بر مبنای سود تقسیمی" بررسی می کنیم.

 

از انجا مدل های قیمت گذاری مختلفی که برای شرکت هایی با سود تقسیمی زیاد یا کم کاربرد دارد ؛ استفاده می کنیم سپس شرکت هایی را بررسی خواهیم نمود که در شرایط فعلی توانایی ایجاد را ندارد یا اگر سودی کسب می نمایند در حال معامله با P/E های نجومی هستند.

 

در قسمت آتی با مدل های قیمت گذاری بر مبنای سود تقسیمی و برای شرکت هایی با نرخ رشد ثابت ؛ متغیر و صفر آشنا خواهیم شد. پیشنهاد می کنیم قبل از مطالعه مقالات بعدی یکبار 10 قسمت قبلی را مرور نمایید.

 

ترجمه از کتاب قیمت گذاری سهام و تصمیمات سرمایه گذاری

www.parsmodir.com: منبع


موضوعات مرتبط: مدیریت سرمایه‌گذاری
[ چهارشنبه 1390/05/26 ] [ 16:21 ] [ کلا ]

سرمایه گذاری در سهام عادی (قسمت هشتم) * نرخ بازده مورد انتظار

سرمایه گذاری در سهام عادی (قسمت هشتم)

 

v     نرخ بازده مورد انتظار

 

نرخ بازده مورد انتظار یکی از فاکتورهایی کلیدی در فرآیند ارزش گذاری سهام می باشد.

 

در واقع مقدار بازده مورد نیاز سرمایه گذار باید مرتبط با مقدار ریسک فرض شده برای بدست آوردن سود باشد. در اصل بازده مورد نیاز هدیه ای است در مقایسه با مقدار ریسکی که سرمایه گذاری را شامل می شود.

 

به این دلیل که شما از جریانات نقدی آتی یک سرمایه گذاری آگاه نیستید شما انتظار دارید که نرخ بازده ای را در مقابل بدست آورید. بنابراین به هر میزان که ریسک بیشتر باشد شما انتظار بازده بیشتری را خواهید داشت. همانطور که قبلا اشاره کردیم در قالب نظریه "قیمت گذاری دارایی های سرمایه ای " بیان می شود.

 

اگر نحوه استفاده از این مدل را به یاد داشته باشید نرخ بازده مورد انتظار از این روش به صورت زیر محاسبه می شد.

 

نرخ بازده مورد انتظار= نرخ بازده بدون ریسک+]ضریب بتا سهم * (نرخ  بازده بازار نرخ بازده بدون ریسک )[

 

 

داده های مورد نیاز در این روش به سادگی قابل دسترس هستند ؛ شما می توانید ضریب بتا سهام را از سایت ها یا روزنامه ها پیدا کنید. نرخ بازده بدون ریسک نیز نرخ بازده اوراق مشارکت فرض می شود و بهترین حالت برای محاسبه بازده بازار ؛ میانگین بازده سهام در 10 الی 15 سال گذشته می باشد.

 

در مدل "قیمت گذاری دارایی های سرمایه ای"؛ ریسک سهام توسط ضریب بتا استنباط می شود و به این دلیل نرخ بازده مورد انتظار از سهام با افزایش (یا کاهش) ضریب بتایش  ؛ افزیش (یا کاهش) می یابد.

 

حال اگر فرض کنیم که ضریب بتای سهمی 1.30 باشد و نرخ بازده اوراق مشارکت 15% و نرخ بازده بازار برابر 25% باشد سهام ما باید نرخ بازده مورد انتظار 28% داشته باشد.

 

نرخ بازده مورد انتظار                               28%= 15% + [1.3 * (25% - 15%)]

 

 

که اگر همین محاسبات را برای سهمی که ضریب بتا 1.5 داشته باشد محاسبه کنیم نرخ بازده مورد انتظار 30% بدست خواهد آمد به این معنا که با افزایش 15% ریسک سیستماتیک سهم تنها 7% بازده انتظاری ما افزایش یافت  که نشاندهنده اهمیت مدیریت ریسک و بازده می باشد.

 

ترجمه از کتاب قیمت گذاری سهام و تصمیمات سرمایه گذاری

www.parsmodir.com: منبع


موضوعات مرتبط: مدیریت سرمایه‌گذاری
[ چهارشنبه 1390/05/26 ] [ 16:20 ] [ کلا ]

سرمایه گذاری در سهام عادی (قسمت هفتم) *فرآیند ارزش گذاری

سرمایه گذاری در سهام عادی (قسمت هفتم)

 

v     فرآیند ارزش گذاری

 

ارزش گذاری فرایندی است که در طی آن تحلیلگر ارزش یک اوراق بهادار را با استفاده ریسک و بازده تعیین می کند.

 

این روش برای هر نوع دارایی که رشته ای از جریانات نقدی را تولید می کند مانند سهام یک شرکت ؛ اوراق قرضه ؛ ملک و املاک و حتی یک چاه نفت می تواند مورد استفاده قرار گیرد. برای شروع ارزش گذاری یک دارایی تحلیلگر باید فاکتورهای مهمی مانند میزان جریانات نقدی آتی ؛ زمان پرداخت جریانات نقدی و نرخ بازده مورد انتظار از سرمایه گذاری را مشخص نماید.

 

در مبحث سهام عادی، ارزش گذاری بر مبنای ارزش ذاتی شرکت با توجه به بازده برآوردی متعلق به سهامداران (سود تقسیمی و رفتار قیمتی) و میزان ریسکی که سرمایه گذار متحمل می شود ؛صورت می گیرد.

 

با این هدف ما از مدل های قیمت گذاری مختلفی استفاده می کنیم که نشان دهنده ارزش ذاتی هر سهم شرکت که به دنبال آن هستیم ؛ می باشد.

 

مدل های قیمت گذاری نرخ بازده مورد انتظار و ارزش ذاتی هر سهم شرکت را تعیین می کنند و به این روش معیارهای عملکرد شرکت بر مبنای رفتار آتی سهام که به عنوان تصمیم گیری مناسب برای سرمایه گذاری است استفاده می شود.

 

دو شرط زیر می تواند مارا برای در نظر گرفتن یک سهم به عنوان یک سرمایه گذاری ارزشمند یاری کند :

 

  1. اگر نرخ بازده مقایسه شده برابر یا بیشتر از نرخ بازده مورد انتظار باشد.
  2. اگر ارزش ذاتی برابر با بیشتر از ارزش بازار فعلی شرکت باشد.

 

به این نکته توجه کنید که یک اوراق بهادار حتی اگر بازده سالیانه آن برابر بازده انتظاری و یا ارزش ذاتی آن برابر ارزش بازار آن باشد نیز می تواند مورد قبول قرار گیرد.

 

در فرایند ارزش گذاری توجه داشته باشید که با اینکه ارزش گذاری نقش مهمی را در فرآیند سرمایه گذاری بازی می کند هیچ تضمین مطلقی برای اینکه نتیجه واقعی مشابه رفتار پیش بینی شده باشد ؛ وجود ندارد.

 

تحلیل اوراق بهادار و مدل های ارزش گذاری سهام نه برای تضمین موفقیت بلکه برای کمک کردن به درک بهتر ابعاد ریسک و بازده معاملات استفاده می شوند.

 

 

ترجمه از کتاب قیمت گذاری سهام و تصمیمات سرمایه گذاری

 


موضوعات مرتبط: مدیریت سرمایه‌گذاری
[ چهارشنبه 1390/05/26 ] [ 16:19 ] [ کلا ]

سرمایه گذاری در سهام عادی (قسمت ششم) * ? برآورد سود هر سهم

سرمایه گذاری در سهام عادی (قسمت ششم)

 

v     برآورد سود هر سهم

هنگامی که شما سود شرکت را محاسبه نمودید با استفاده از نسبت تقسیم سود ؛ برآورد سود تقسیمی هر سهم شرکت کار ساده ای می باشد :

 

سود تقسیمی هر سهم = سود برآوردی * نسبت تقسیم سود

 

آخرین آیتم ؛ قیمت آتی سهم می باشد که به صورت زیر محاسبه می شود :

 

قیمت برآوردی هر سهم شرکت = سود برآوردی * نسبت p/e

 

با جمع بندی موارد بالا مشاهده کردیم که اقلام مختلفی در برآورد سود تقسیمی و قیمت آتی هر سهم شرکت تاثیر گذار می باشند. حال برای اینکه با چگونگی ترتیب موارد فوق آشنا شویم اجازه دهید با مثالی از مباحث گذشته بحث را ادامه دهیم.

 

اگر شرکت ما که دارای سود 6.5 میلیون دلاری بود دارای 2 میلیون سهم باشد بنابراین سود هر سهم شرکت برابر 3.25 دلار ($6.5 million/2 million ) است که قطعا برابر سود شرکتی است که بازده حقوق صاحبان سهام آن 15% و به ارزش ویژه 21.67 دلار (0.15*$21.67) به ازای هر سهم داشته باشد ؛ خواهد شد. بعد از محاسبه تعیین سود با توجه به سیاست شرکت مبنی بر تقسیم 40% سود خالص ؛ سود تقسیمی سال آتی شرکت 1.30 دلار ($3.25*040) برآورد می شود.

 

در نهایت اگر p/e مناسب برای سهم 17.5 (برابر سود شرکت) برآورد شده باشد انتظار می رود هر سهم این شرکت در قیمتی حدود 56.88 دلار ($3.25*17.5) در انتهای سال آتی معامله شود .

 

در واقع ما قیمت هر سهم شرکت را برای پایان دوره پیش بینی شده سرمایه گذاری؛ برآورد کرده ایم . بنابراین اگر ما دیدی یک ساله برای سرمایه گذاری داشته باشیم 56.88 دلار قیمت مناسبی است و این در حالی است که اگر قصد سرمایه گذاری در مدت زمان سه ساله را داشته باشیم باید سود شرکت را بسط دهیم برای سه سال آتی و محاسبات  را با داده های جدید مجدا تکرار کنیم.

 

برآورد قیمت هر سهم شرکت مهم می باشد زیرا به عنوان سود حاصل از افزایش قیمت به عنوان قسمتی از بازده کلی شرکت می باشد.

 

 

ترجمه از کتاب قیمت گذاری سهام و تصمیمات سرمایه گذاری

 


موضوعات مرتبط: مدیریت سرمایه‌گذاری
[ چهارشنبه 1390/05/26 ] [ 16:18 ] [ کلا ]

سرمایه گذاری در سهام عادی (قسمت پنجم)

 

v     برآورد سود هر سهم

 

تا کنون با مواردی از جمله برآورد نسبت سود تقسیمی هر سهم و ضریب P/E آشنا شدیم . حال آماده پیش بینی کردن سود آتی هر سهم شرکت هستیم که به صورت زیر محاسبه می شود.

 

برآورد سود هر سهم سال T =

سود پس از کسر مالیات هر سهم سال T

تعداد سهام شرکت

 

 

 

در بالا به سادگی کل سود شرکت را بر مبنای هر سهم توسط تقسیم کل سود به تعداد سهام منتشره شرکت تبدیل می کنیم.

 

بازده حقوق صاحبان سهام و ارزش دفتری . به سادگی با استفاده از این دو متغیر ؛ سود شرکت را به صورت زیر می توان محاسبه نمود.

 

سود هر سهم = بازده حقوق صاحبان سهام * ارزش دفتری (ارزش ویژه) هر سهم

 

 

 

این فرمول نتیجه برابری با فرمول استاندارد محاسبه سود شرکت دارد . مهم ترین مزیت استفاده از این روش اینست که شما می توانید تاثیرسود شرکت با توجه به ارزش دفتری و بازده حقوق صاحبان سهام را ارزیابی کنید .

 

همان طور که در فصل گذشته بیان شد بازده حقوق صاحبان سهام یک عامل و مقیاس اندازه گیری مالی می باشد به این دلیل که مقدار موفقیت شرکت در مدیریت دارایی های خود ؛ فعالیت عملیات و ساختار سرمایه ای شرکت را بررسی می کند.

در اینجا مشاهده کردیم که بازده حقوق صاحبان سهام به تنهایی اهمیتی در تعیین سودآوری نهایی شرکت ندارد اما نقش بسیار مهمی را در تعیین سود هر سهم شرکت بازی می کند.

 

برای برآورد سود هر سهم شرکت به روش بالا شما باید مستقیما به دو عنصر اصلی در فرمول بالا توجه و برای تعیین وضعیت آتی این دو عنصر بنیادی تلاش کنید؛ به خصوص شما انتظار چه نرخ رشدی برای ارزش دفتری هر سهم شرکت را متصور هستید و چه اتفاقی ممکن است برای بازده آتی حقوق صاحبان سهام اتفاق بیافتد.

 

در اکثریت حالات بازده حقوق صاحبان سهام نقش اساسی و نیروی محرکی می باشد بنابراین بسیار اهمیت دارد که برآورد صحیحی از این متغیر داشته باشیم. تحلیلگران معمولا این کار را از طریق شکستن بازده حقوق صاحبان سهام به اقلام تشکیل دهنده آن "گردش دارایی ها ؛ حاشیه سود خالص و اهرم(میزان دارایی ها به ازای هر دلار حقوق صاحبان سهام)" بررسی می کنند.    

 

 

ترجمه از کتاب قیمت گذاری سهام و تصمیمات سرمایه گذاری


موضوعات مرتبط: مدیریت سرمایه‌گذاری
[ چهارشنبه 1390/05/26 ] [ 16:17 ] [ کلا ]

سرمایه گذاری در سهام عادی (قسمت چهارم)

 

v     نسبت P/E

 

معمولا از نسبت P/E بالاتر می توان انتظار نرخ رشد بالا در سودآوری ؛ دورنمای همراه با خوش بینی از بازار و میزان بدهی های کمتر (بدهی کمتر به معنای ریسک مالی کمتر است) را داشت.

 

همچنین می توانیم نسبت P/E بالاتر را ناشی از سیاست تقسیم سود بالا برشماریم. عملا در بسیاری از شرکت ها با توجه به P/E بالا سیاست تقسیم سود کمی دارند و دلیل آن این است که نرخ رشد بالا؛ بسیار ارزشمندتر از تقسیم سود به ویژه در شرکت هایی که نرخ بازده یعنی ROE (بازده حقوق صاحبان سهام) بالا دارند ؛ می باشد.

 

نقطه آغازین مناسب برای تعیین کردن نسبت P/E استفاده از نسبت P/E میانگین بازار (یا صنعت) که بیانگر نسبت میانگین P/E کلیه سهام در بازار(یا صنعت) است ؛ می باشد.نسبت میانگین بازار نشاندهنده وضعیت عمومی بازار(یا صنعت) است و در شرایطی که همه گزینه ها ثابت باشند نسبت P/E بالا بیانگر خوش بینی معامله گران از آینده بازار می باشد.

 

با توجه به P/E بازار به عنوان مقایسه شما می توانید عملکرد نسبی P/E سهم مورد نظر را نسبت به بازار ارزیابی کنید. بنابراین ضریب P/E نسبی از طریق تقسیم P/E سهم به P/E بازار بدست می آید.

 

برای مثال اگر ضریب P/E سهمی 35 و P/E بازار برابر 25 باشد ضریب P/E نسبی سهم 1.4 بدست می آید.با توجه به ضریب P/E نسبی به سرعت می توان دریافت چگونه سهم در بازار قیمت گذاری شده و چه  P/E نسبی برای سهم نرمال می باشد.

 

اگر تمامی فرض ها ثابت باشد ضریب P/E بالا را می توان به این صورت توصیف نمود که مقدار بالای این نسبت نشاندهنده قیمت بالای سهم در آینده می باشد اما در بازار های نزولی مواظب باشید زیرا نسبت بالای P/E نسبی باعث افت بیشتر قیمتی سهم می شود.

 

به طور مشابه ما می توانیم از میانگین P/E صنعت استفاده کنیم و به این طریق سهم مورد نظر و P/E نسبی آن را ارزیابی کنیم.

 

در حال حاضر ما می توانیم P/E آتی سهم را به منظور یافتن  افق مناسب برای سرمایه گذاری پیش بینی کنیم. برای مثال با دانستن P/E فعلی سهم به عنوان پایه P/E سهم ممکن است افزایش پیدا کند در صورتی که شما انتظار افزایش ضریب P/E بازار را دارید و منجر به افزایش P/E نسبی می شود .

 

 

ترجمه از کتاب قیمت گذاری سهام و تصمیمات سرمایه گذاری


موضوعات مرتبط: مدیریت سرمایه‌گذاری
[ چهارشنبه 1390/05/26 ] [ 16:17 ] [ کلا ]

سرمایه گذاری در سهام عادی (قسمت سوم)

سرمایه گذاری در سهام عادی (قسمت سوم)

 

v     پیش بینی تقسیم سود و قیمت

هم اکنون به بررسی عملکرد سودآوری آتی شرکت خواهیم پرداخت و آماده ارزیابی تاثیر این عملکرد بر بازده سهام عادی می شویم.

 

به منظور پیش بینی سود مناسب برای شرکت؛ نیاز به سه دسته اطلاعات خواهیم داشت:

 

-         برآورد نسبت سود تقسیمی آتی

-         تعداد سهام منتشره شرکت

-         نسبت به P/E آتی

 

برای دو مورد اول وضعیت فعلی شرکت برای آینده را در نظر می گیریم مگر شواهدی که خلاف آن را ثابت کند وجود داشته باشد. سیاست تقسیم سود معمولا برای شرکت ها ثابت می باشد پس ریسک کمی وجود دارد اگر میانگین چند سال اخیر را برای محاسبات آتی در نظر بگیریم (یا اگر شرکت سیاست تقسیم سود ثابت را داشته باشد می توانیم آخرین نسبت تقسیم سود را در نظر بگیریم)

 

v     نسبت P/E

در تمام این فرآیند مهم ترین قسمت ؛ برآورد نسبت P/E مناسب آتی می باشد که نشان دهنده رفتار آتی قیمتی سهم می باشد در واقع نسبت P/E تابعی از چند متغییر به صورت زیر می باشد :

 

  1. وضعیت کلی بازار
  2. نرخ تورم
  3. نرخ رشد سودآوری
  4. مقدار بدهی در ساختار سرمایه ای شرکت
  5. مقدار تقسیم سود

 

معمولا از نسبت P/E بالاتر می توان انتظار نرخ رشد بالا در سودآوری ؛ دورنمای همراه با خوش بینی از بازار و میزان بدهی های کمتر (بدهی کمتر به معنای ریسک مالی کمتر است) را داشت.

 

رابطه بین نرخ تورم و نسبت P/E مقداری پیچیده تر است. عموما هنگامی که نرخ تورم افزایش پیدا می کند در راستای آن نرخ بازده مورد انتظار از سهام نیز افزایش می یابد و نرخ بازده مورد انتظار بالاتر از سهام به معنای نسبت P/E و قیمت های پایین تر می باشد و در مقابل کاهش نرخ تورم (یا نرخ بهره) منتهی به بالا رفتن نسبت P/E می شود.

 

ترجمه از کتاب قیمت گذاری سهام و تصمیمات سرمایه گذاری


موضوعات مرتبط: مدیریت سرمایه‌گذاری
[ چهارشنبه 1390/05/26 ] [ 16:16 ] [ کلا ]

سرمایه گذاری در سهام عادی (قسمت دوم)

سرمایه گذاری در سهام عادی (قسمت دوم)

 

v     پیش بینی فروش و سود

 

در واقع رفتار آتی شرکت و مهم ترین حالت مورد بررسی در این وضعیت چشم انداز فروش و روند حاشیه سود خالص شرکت می باشد.

 

یک راه برای تعمیم دادن پیش بینی فروش این است که فرض کنیم شرکت عملکرد گذشته اش ادامه می دهد. برای مثال اگر فروش شرکت با نرخ رشد 10% در هر سال رشد کرده است ؛ فرض می کنیم که در سال های آتی نیز همین روند ادامه داشته باشد.

 

در واقع اگر شواهدی درباره اقتصاد؛ صنعت یا شرکت وجود داشته باشد که گواه نرخ رشد (افت) بیشتر باشد پیش بینی بهتر است بر طبق آن تعدیل شود. این روش ساده می تواند به اندازه روش های پیچیده مفید باشد.

 

هنگامی که پیش بینی فروش شرکت اعلام شد ؛ باید به حاشیه سود خالص توجه کنیم زیرا مهم است که بدانیم چه بازده ای را از فروش شرکت انتظار داریم.

 

به طور ساده با استفاده از میانگین حاشیه سود سال های گذشته می توانیم حاشیه سود خالص شرکت را برآورد نماییم که مجددا با توجه به شرایط توسعه ای یا غیر عادی در مورد صنعت یا شرکت تعدیل شود.

 

در نهایت با ترکیب پیش بینی فروش شرکت و برآورد حاشیه سود خالص شرکت به سود آتی شرکت دست خواهیم یافت.

 

سود بعد از کسر مالیات(سال t) = برآورد فروش شرکت(t) * حاشیه سود خالص انتظاری شرکت(t)

 

سال t تعیین کننده سال مالی مورد بررسی می باشد که ممکن سال آینده ؛ یا سال بعد از آن یا هر سال مالی آتی که مورد بررسی قرار گرفته است ؛ باشد.

 

برای مثال فرض کنید در سالی که به پایان رسیده است شرکت فروش 100 میلیون دلاری را اعلام نموده است و ما برآورد می کنیم که درآمد شرکت سالیانه رشد 8% را تجربه نماید و حاشیه سود خالص شرکت در حدود 6% می باشد؛ بنابر این برآورد می شود فروش سال آینده برابر 108 میلیون دلار (1.08*100) و با حاشیه سود 6% باشد پس ما انتظار داریم سود سال آینده به صورت زیر باشد.

 

سود سال آینده شرکت                                 108 million * 0.06 = 6.5 million

 

با استفاده از همین فرآیند می توان فروش و سود شرکت را برای سال های آتی بررسی نمود.

 

در قسمت سوم به بررسی سود تقسیمی شرکت و نسبت P/E خواهیم پرداخت.

 

 ترجمه از کتاب قیمت گذاری سهام و تصمیمات سرمایه گذاری


موضوعات مرتبط: مدیریت سرمایه‌گذاری
[ چهارشنبه 1390/05/26 ] [ 16:15 ] [ کلا ]

سرمایه گذاری در سهام عادی (قسمت اول)

سرمایه گذاری در سهام عادی (قسمت اول)

 

ارزش ذاتی یک سهم به عنوان یک استاندارد نشان دهنده ریسک و بازده عملکرد آتی یک اوراق بهادار می باشد.

 

حال سوالی که مطرح می شود این است که به چه میزان سهم بالاتر (یا پایین تر) از ارزش ذاتی خود است؛ که با مقایسه قیمت بازار فعلی سهم با ارزش ذاتی آن پاسخ این پرسش داده می شود.

 

در هر زمان قیمت یک سهم از سهام عادی وابسته به انتظارات سرمایه گذار از رفتار آتی اوراق بهادار می باشد.

 

اگر دورنمای شرکت و وضعیت سهام شرکت مناسب باشد ؛ احتمالا قیمت سهم رشد پیدا می کند ولی اگر وضعیت شرکت مسائد نباشد ؛ قیمت سهم احتمالا با افت مواجه می شود.

 

v     ارزش گذاری یک شرکت و آینده آن

 

تا اینجا ما جنبه های مختلفی از تحلیل اوراق بهادار ازجمله : شرایط اقتصادی ؛ تحلیل صنعت و روند تاریخی شرکت در تحلیل بنیادی را بررسی نمودیم.

 

واضح است گذشته  به اندازه آینده مهم نمی باشد دلیل اصلی برای بررسی عملکرد گذشته بدست آوردن وضعیت درونی شرکت در راستای تعیین جهت آتی و توانایی سودآوری آن می باشد. البته عملکرد گذشته تضمین کننده بازده آتی شرکت نمی باشد اما می تواند به ما ایده خوبی از نقاط ضعف و قوت شرکت ارائه دهد.

 

برای مثال  گذشته یک شرکت می تواند به ما وضعیت فروش و توان رقابتی آن را در بازار ؛ وضعیت سلامت مالی شرکت و این که به چه صورت در حال تغییر می باشد و عکس العمل مدیریت شرکت در مواقع بحرانی و دشوار را نشان دهد.

 

به طور خلاصه گذشته می تواند موقعیت شرکت را برای استفاده کردن از فرصت های که در آینده به وجود می آید آشکار کند.

 

به این دلیل که ارزش سهم تابعی از بازده آتی شرکت می باشد وظیفه سرمایه گذار استفاده از داده های تاریخی موجود برای برای برنامه ریزی درباره متغییر های مالی در آینده می باشد. در این حالت شما توانایی ارزیابی دورنمای آتی شرکت و بازده مورد انتظار از سهم را خواهید داشت که ما در این بخش به سود تقسیمی و رفتار قیمتی توجه خواهیم نمود .

 

در قسمت دوم به بررسی پیش بینی فروش و سود شرکت خواهیم پرداخت.

 

ترجمه از کتاب قیمت گذاری سهام و تصمیمات سرمایه گذاری

www.parsmodir.com: منبع


موضوعات مرتبط: مدیریت سرمایه‌گذاری
[ چهارشنبه 1390/05/26 ] [ 16:13 ] [ کلا ]

تجزیه و تحلیل نسبت های مالی ( قسمت اول )

 

نسبت ها ي مالي را به چهار گروه کلی می توان طبقه بندی کرد :

1)     نسبت های نقدینگی

به نسبت هایی اطلاق می شوند که توانایی واحد تجاری را در واریــــز بدهی های کوتاه مدت نشـــــان می دهد. مهمترین این نسبت ها عبارتند از : نسبت  جاری و نسبت آنی

 

2)     نسبت های فعالیت

این نسبت ها کارایی مدیران را در کاربرد دارایی ها ( منابع مالی در اختیار مدیران ) نشان می دهند.یا به عبارت دیگر می توان درجه کارایی شرکت را از نظر استفاده موثر از منابع تعیین کرد.

 

هر کسری که در صورت آن مبلغ فروش واحد تجاری یا بهای تمام شده کالای فروش رفته قرار داشته باشد و در مخرج آن یکی از اقلام ترازنامه قرار بگیرد را می توان نسبت فعالیت نامید.

 

مهمترین نسبت های فعالیت عبارتند از دوره وصول مطالبات ، نسبت گردش کالا ، نسبت کالا به سرمایه در گردش  و نسبت گردش سرمایه جاری.

 

3)     نسبت های سرمایه گذاری

این نسبت ها نشان می دهند که هر گاه واحد تجاری زیان به بار بیاورد و کار به تصفیه بکشد ، تا چه اندازه طلبکاران ووام دهندگان به آن واحد تجاری به مطالبات خود می رسند. همچنین این نسبت ها طرز ترکیب سرمایه شرکت را به معنی آن که کلیه منابع مالی را در بر می گیرد نشان می دهد.

 

این نسبت ها خود به دو دسته کوچکتر تقسیم می شوند :

نسبتی که در آن میزان سرمایه گذاری در دارایی ثابت سنجیده می شود

نسبت هایی که رابطه منابع مالی مورد استفاده واحد تجاری را از لحاظ بدهی های جاری و بلند مدت با ارزش ویژه تعیین می کنند که در واقع به این دسته نسبت های بدهی یا اهرمی گفته می شود.

 

4)     نسبت های سود آوری

این نسبت ها مـــیزان موفقیت واحد تجاری را در کسب ســـود نشان می دهند. که مهمترین آن عبــــارتند از :بازده فروش ، بازده دارایی ، بازده سرمایه در گردش و ...

 

نسبت های نقدینگی

 

این نسبت ها از مقایسه دارایی های جاری یا اقلام تشکیل دهنده آن با بدهی جاری بدست می آیند و بیشتر به صورت عدد و یا درصد نشان داده می شوند.

 

نسبت جاری

 

نسبت جاری از تقسیم مجموع دارایی های جاری بر مجموع بدهی های جاری بدست می آید.

این نسبت نشان می دهد که در مقابل هر یک ریال بدهی جاری چه میزان دارایی جاری وجود دارد.

 

اهمیت این نسبت از توجه به تعریف دارایی جاری و بدهی جاری روشن می شود. دارایی جاری آنچه را که در مدتی کوتاه که معمولا کمتر از یک سال است به صورت نقد در اختیار واحد تجاری قرار می گیرد نشان می دهد و بدهی جاری مبالغی را که باید از محل دارایی جاری تامین و در کوتاه مدت پرداخت گردد نشان می دهد.

 

در گذشته عدد 2 را برای این نسبت مهم در نظر می گرفتند اما اکنون بدون توجه به ترکیب اقلام مختلف دارایی جاری و در نظر نگرفتن این نسبت در طی چند سال گذشته ، این نسبت را بی معنی می دانند.

 

به طور کلی می توان گفت هر اندازه نسبت جاری شرکت بزرگتر باشد ، آن شرکت در پرداخت بدهی های جاری با مشکل کمتری مواجه خواهد بود یا به عبارت دیگر بستانکاران تامین بیشتری خواهند داشت.

 

در تفسیر نسبت جاری باید به نوسانات آن در طول مدت ، توجه داشت. زیرا امکان دارد که شرکت ها در پایان سال مالی با حساب آرایی و واریز موقت بعضی از اقلام بدهی  و برگشت این اقلام در اوایل سال بعد این حساب را بهتر جلوه دهند.

 

 

نسبت آنی

 

مشکل بزرگی که در نسبت جاری وجود دارد این است که این نسبت از لحاظ نقدینگی همه اقلام دارایی جاری را یکسان در نظر می گیرد. در صورتی که از نظر نقدینگی دارایی جاری را به دو دسته می توان تقسیم کرد :

 

a)      آنچه نقد و یا در حکم نقد است .مانند وجه نقد و بانک و حسابها و اسناد دریافتنی . که به این دسته دارایی های آنی گفته می شود.

 

b)      گروهی که از طریق فروش به نقد تبدیل می شوند . مانند موجودی های جنسی اعم از مواد و کالا.

 

 

با توجه به تعاریف بالا می توان دریافت که دارایی آنی بیشتر از موجودی کالا می تواند در تامین طلب بستانکاران محور اتکا قرار گیرد.بنابراین از نسبت دیگری به نام نسبت آنی استفاده شده است  که در این نسبت همه اقلام دارایی جاری به جز موجودی کالا را منظور می کنند.

 

نسبت آنی از تقسیم دارایی آنی بر بدهی جاری بدست می آید. این نسبت بدین مفهوم است که در مقابل یک ریال بدهی جاری ، یک ریال دارایی جاری آن هم به صورت نقد و یا حساب قابل وصول و تبدیل به نقد در مدتی کوتاه وجود دارد.

 

 نسبت آنی شرکت ها باید برابر با 1 و یا بیشتر از آن باشد تا شرکت بتواند از محل دارایی های آنی بدهی های جاری خود را بپردازد. استدلال تحلیلگرانی که استاندارد نسبت آنی را 1 می دانند این است که این عدد مرز بین قدرت نقدینگی کافی و قدرت نقدینگی ناکافی شرکت است.

 

این نسبت یکی از مفید ترین نسبت هاست. وبه وضوح نشان می دهد که آن قسمت از دارایی جاری که از لحاظ ارزش ، ثـــبات بیشتری دارد و احتمال کاهش در آن کمتر است تا چه میزان می تواند پشتوانه طلبکاران کوتاه مدت قرار گیرد.

 

منابع :

تجزیه وتحلیل صورت های مالی (چاپ نهم )، دکتر فضل اله اکبری ، سازمان حسابرسی ، فروردین 1385

مدیریت مالی ، ریموند پی نوو، ترجمه دکتر جهانخانی و پارساییان ، نشر سمت ، تابستان 1383

بورس و سهام و نحوه قیمت گذاری سهام، غلامحسین دوانی ، نشر نخستین ، تابستان 1384


موضوعات مرتبط: مدیریت سرمایه‌گذاری
[ سه شنبه 1390/05/25 ] [ 13:38 ] [ کلا ]
تجزیه و تحلیل صورت های مالی ( قسمت دوم )»

***نســبت های فــعالیت***

v       گردش کالا

تعریف کالا :  کالا را مترادف موجودی جنسی به کار می بریم و شامل مواد اولیه ، کالای در جریان ساخت  و کالای ساخته شده می شود و ملزومات تولید را هم در بر می گیرد.

با استفاده از این نسبت ، گردش موجودی کالای شرکت ( یعنی تعداد دفعاتی که شرکت در سال موجودی کالای خود را می فروشد ) محاسبه می کند و دوره گردش کالا نیز بیان می کند که هر چند روز یک بار انبار کالای شرکت پر و خالی شده است.

گردش موجودی کالا از تقسیم بهای تمام شده کالای فروش رفته بر موجودی کالا بدست می آید.در مخرج و به جای موجودی کالا بهتر است متوسط کالا را قرار داد. متوسط  کالا از جمع موجودی اول سال و موجودی پایان سال تقسیم بر 2 بدست می آید. هرچه دفعات تعیین موجودی یا استخراج آن از دفاتر بیشتر باشد متوسط کالا دقیق تر خواهد بود.

بعد از محاسبه دفعات گردش کالا می توانیم دوره گردش کالا از تقسیم 360 بر دفعات گردش کالا محاسبه کرد.

 

متوسط موجودی کالا / بهای تمام شده کالای فروش رفته = دفعات گردش کالا

                                                                               

دفعات گردش کالا / 360 = دوره گردش کالا

 

به طور معمول نسبت گردش زیاد موجودی ها نشانه کارایی مدیریت شرکت است.

 

v      نسبت گردش دارایی

این نسبت میزان و اثر گردش دارایی را در تحصیل درآمد نشان می دهد و در مقایـــسه با گذشته حکــــایت از این می کند که آیا افزایش دارایی ها با افزایش فروش ملازمه داشته است یا خیر.

این نسبت از تقسیم فروش خالص بر کل دارایی ها بدست می آید.

با فرض ثابت ماندن قیمت ها هنگامی که شرکت ها به ظرفیت تولیدی خود برسد ، این نسبت به حداکثر خواهد رسید.کاهـــش این نسبت احتــــمالا نشانه کاهش حجم فعالیت شرکت است و پایین آمدن گردش کل دارایی ها می تواند نوعی اخطار تلقی گردد.

 

v      دوره وصول مطالبات

با محاسبه این نسبت می توان زمان یا تعداد روزهایی که طول می کشد تا شرکت مطالبات خود را وصول کند مشخص کرد.و با این نسبت می توان رابطه بین فروش های نسیه و مطالبات کوتاه مدت شرکت را تعیین کرد.و یا به عبارتی دیگر می توان گفت متوسط مدتی را که از فروش شروع و به وصول مطالبات می انجامد را می توان با استفاده از نسبت دوره وصول مطالبات نشان داد.

این نسبت طی 2 مرحله محاسبه می شود :

مرحله اول : گردش مطالبات را از تقسیم فروش نسیه سالانه بر متوسط مطالبات بدست می آوریم.

مرحله دوم : دوره وصول مطالبات را از تقسیم 360 بر گردش مطالبات محاسبه می کنیم.

ترکیب دو فرمول بالا را به صورت کلی می توان به صورت زیر نوشت :

 

فروش نسیه سالانه /360*متوسط مطالبات = دوره وصول مطالبات

 

مقایسه دوره وصول مطالبات با شرایط فروش کالا به صورت نسیه معمولا نباید اختلاف فاحشی داشته باشد.زیاد بودن مانده مطالبات و کم بودن مانده مطالبات هر دو می تواند ناشی از ضعفی در شرکت باشد بنابراین بهتر است تا متوسط دوره وصول مطالبات را شرکت را با توجه به شرایـــطی که شرکت های رقیب برای فروش خود در نـــظر گرفته اند تفسیر گرد.

 

v      دوره گردش عملیات

این نسبت از جمع دو نسبت دوره گردش کالا و دوره وصول مطالبات حاصل می شود.

این نسبت مدت زمانی را که طول می کشد تا کالا فروخته شده و مطالبات ناشی از آن وصول شود نشان می دهد.

در صنایع دوره تولید را هم به دوره مذکور اضافه می کنند.

 

 

دوره وصول مطالبات + دوره گردش کالا+ دوره تولید = دوره گردش عملیات

 

معمولا این دوره کمتر از یک سال است و ممکن است در بعضی از صنایع در یک سال چندین دوره عملیات وجود داشته باشد. این نسبت را باید با دوره های گذشته در همان واحد تجاری و یا با شرکت های مشابه مقایسه کرد. طولانی تر شده این دوره نسبت به دوره های گذشته نامطلوب بوده و نشان از کند شدن فعالیت واحد تجاری دارد . البته سرعت زیاد دوره نیز مطلوب نمی باشد زیرا نشان از کمبود سرمایه جاری موسسه دارد که ممکن است در مواجهه به عاملی نامساعد مشکلات زیادی را بوجو دبیاورد.

 

منابع :

تجزیه وتحلیل صورت های مالی (چاپ نهم )، دکتر فضل اله اکبری ، سازمان حسابرسی ، فروردین 1385

مدیریت مالی ، ریموند پی نوو، ترجمه دکتر جهانخانی و پارساییان ، نشر سمت ، تابستان 1383

بورس و سهام و نحوه قیمت گذاری سهام، غلامحسین دوانی ، نشر نخستین ، تابستان 1384

 


موضوعات مرتبط: مدیریت سرمایه‌گذاری
[ سه شنبه 1390/05/25 ] [ 13:37 ] [ کلا ]

تجزیه و تحلیل نسبت های مالی ( قسمت سوم )

**نسبت های سرمایه گذاری**

 

Ø       نسبت دارایی ثابت به ارزش ویژه

این نسبت از تقسیم دارایی ثابت بر ارزش ویژه بدست می آید.

میزان سرمایه گذاری در دارایی ثابت بستگی به نوع صنعت دارد. بنابراین به راحتی نمی توان نسبت به کم یا زیاد بودن این نسبت اظهار نظر کرد.

به طور کلی این نسبت نشان می دهد که چه مقدار از ارزش ویژه به مصرف دارایی ثابت رسیده و به بیان دیگر چه مقدار از سرمایه گذاری صاحبان سهام از گردش عملیات جاری واحد تجاری خارج شده است. وقتی این نسبت پایین باشد نقدینگی بالاست.

با آنکه تعیین کردن حدی مطلوب برای این نسبت مشکل است ، اما عده ای از صاحب نظران بر این باورند که این نسبت نباید در واحدهای صنعتی کمتر از 100 % و در شرکت ها ی غیر صنعتی از 75 % تجاوز کند.تجاوز از این حد حاکی از آن است که بخشی از مطالبات اشخاص و شرکت ها از واحد تجاری در دارایی ثابت سرمایه گذاری شده است که مطلوب نمی باشد.

 

Ø       نسبت بدهی

این نسبت از تقسیم کل بدهی بر ارزش ویژه بدست می آید.

این نسبت نشان دهنده اطمینانی است که به طور کلی بستانکاران برای وصول مطالبات خود می توانند داشته باشند و یا به عبارت دیگر وضع طلبکاران را در مقابل صاحبان سهام نشان میدهد که هر یک تا چه اندازه در واحد تجاری سرمایه گذاری کرده اند و اینکه از لحاظ مالکیت چه رابطه ای بین طلبکاران و سهامدران وجود دارد.

هر چه این نسبت بزرگتر شود طلبکاران تامین کمتری خواهند داشت و زمانی که از 100 تجاوز کند وضع غیر عادی تلقی می گردد یعنی اینکه بعد از ورشکستگی و تصفیه ، طلبکاران به تمام مطالباتشان نمی رسند. .

 

Ø       نسبت بدهی جاری به ارزش ویژه

 

هدف از کاربرد نسبت فوق تعیین وضع مطالبات طلبکاران کوتاه مدت است که در صورت بروز خطر چه پوششی برای تامین مطالباتشان از لحاظ حقوق صاحبان سهام پیدا می کنند.

وقتی این نسبت بالا باشد نامطلوب تشخیص داده می شود و افزایش مستمر آن ایجاب می کند که در نحوه ترکیب سرمایه گذاری تجدید نظر گردد.

 

Ø       نسبت پوشش بهره

برای بدست آوردن این نسبت سود عملیاتی یا سود قبل از کسر بهره و مالیات را بر هزینه بهره تقسیم می کنند.

مفهوم این نسبت این است که چون از محل سودی که واحد تجاری کسب می کند می باید هزینه بهره وامها را پرداخت نماید ، پس تغییرات نامطلوب را که در نسبت بین این دو قلم به وجود می آید ، می توان حاکی از مشکلات ناشی از ناتوانی واحد تجاری در بازپرداخت بهره وامها دانست.

به طور کلی می توان گفت تغییرات نامطلوب در این نسبت حکایت از مشکلات در بازپرداخت وام دارد.

گاهی کاهش این نسبت به معنای افزایش ریسک مالی است . اگر مقدار این نسبت از حد معینی بگذرد ، سازمان های وام دهنده از درخواست کننده وام بهره بیشتری  طلب کرده و شرایط سخت تری تعیین می کنند.

 

منابع :

تجزیه وتحلیل صورت های مالی (چاپ نهم )، دکتر فضل اله اکبری ، سازمان حسابرسی ، فروردین 1385

مدیریت مالی ، ریموند پی نوو، ترجمه دکتر جهانخانی و پارساییان ، نشر سمت ، تابستان 1383

بورس و سهام و نحوه قیمت گذاری سهام، غلامحسین دوانی ، نشر نخستین ، تابستان 1384

 


موضوعات مرتبط: مدیریت سرمایه‌گذاری
[ سه شنبه 1390/05/25 ] [ 13:36 ] [ کلا ]
ین مدل ارتباط بین ریسک و بازده مورد انتظار را توضیح می دهدو در رابطه با قیمت گذاری اوراق بهادار همراه با ریسک استفاده می شود.

 

 

                                                

Rf= نرخ بازده بدون ریسک

B= ضریب بتا سهم

Rm= بازده مورد انتظار از بازار

 

 

 

 

 

ارزش زمانی پول توسط نرخ بازده بدون ریسک Rf در فرمول نشان داده می شود و پاداش سرمایه گذار برای گذاشتن پول در هر سرمایه گذاری در یک دوره زمانی می باشد.

 

نیمه دیگر فرمول نشاندهنده ریسک است و مقدار پاداشی که سرمایه گذار برای پذیرفتن ریسک اضافی متحمل می شود را حساب می کند که از طریق گذاشتن مقایس سنجیدن ریسک سیستماتیک (بتا) که بازده دارایی ها در بازار در یک محدوده زمانی و پاداش بازار (Rm-Rf) را مقایسه می کند ؛ سنجیده می شود.

 

مدل CAPM دارای نتایج بسیار مهمی می باشد

 

  1. یافته های پورتفوی از اوراق بهادار (که تشکیل شده از گروه های مختلف از دارایی ) را تبدیل می کند محاسباتی انجام شدنی به این دلیل که تنها کافیست کواریانس هر دسته از گروه ها را  به جای هر دارایی در نظر بگیریم.


2. این مدل بیانگر این واقعیت است که سرمایه گذاری در یک سهم خاص امری بیهوده می باشد زیرا شما اگر تصمیم دارید که سودتان را گسترش بدهید در حالی که ریسکتان را کم کنید تنها با ترکیب مناسب از دارایی ها شدنی می باشد و این ایده تقلید کنندگان از نظریه
MPT (نظریه مدرن پورتفولیو) می باشد که به جای خرید یک سهم سعی در تشکیل یک پورتفویی از دارایی ها دارند.     

 


موضوعات مرتبط: ابزار مشتقه و صکوک
[ سه شنبه 1390/05/25 ] [ 13:31 ] [ کلا ]

این روش توسط W.Oneil بیان گذار یک موسسه تحیقاتی و سرمایه گذاری برای انتخاب سهم عنوان شده است.هر لغت در این کلمه مخفف و نشانه یک عامل کلیدی برای انتخاب یک شرکت از دید W.Oneil می باشد.

 

7 معیار به ترتیب زیر می باشد:

 

C: (Current Quarterly Earning per Share) سود دوره های فصلی رشد مناسبی نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته داشته باشد. آن گاه سيگنال مناسب در تحليل CANSLIM دريافت مي‌شود

 

A: (Annual Earning per Share) سود سالیانه نسبت به 5 سال اخیر رشد مناسبی را تجربه کرده باشد.در صورت وجود رشد مناسب به صورت مرکب و دوره ای آنگاه به روش CANSLIM موقعیت مناسبی برای خرید سهم فراهم است.

 

N: (New Product, Management New High) اگر شرکت در سال جاری یا آتی اقدام به تولید محصول جدید یا ارائه خدمانی جدید نموده است ؛شرکت از مدیریت لایق و کارآمد بهره مند می باشد و سایر اتفاقات جدید بعلاوه اینکه شرکت به قیمت های جدیدی در دوران معاملاتی خود رسیده است که تاکنون این قیمت ها را تجربه ننموده است می تواند سیگنال مناسبی باشد.

 

S: (Supply Demand) تقاضای زیاد و عرضه کم می تواند باعث افزایش تقاضا شود و جوی را فراهم کند که قیمت سهم می تواند صعود مستحکمی را آغاز کند. هنگامی که سهامداران عمده سهام شرکت مذکور را خریداری می کنند ؛ می تواند نشان از انتظاراتشان برای افزایش سودآوری آتی شرکت باشد.در این بخش به هر مقدار که سهام شناور سهم کمتر باشد و سهم در اختیار عده کمتری باشد می تواند سیگنال مناسب تری باشد.

 

L: (Leader) صنعت برتر و سهام پیشرو در هر صنعت را انتخاب کنید . برای این منظور از شاخص قدرت نسبی (RSI) استفاده کنید.

 

M: (Market Direction) جهت بازار را مشخص نمایید که می توانید از مرور شاخص کل استفاده نمایید. زیرا به اعتقاد W.Oneil جو مثبت یا منفی در بازار می تواند بسیار تاثیر گذار بر سهام باشد.

 

W.Oneil  دسته بندی خود را برای هر کدام از هر هفت معیار به این صورت تقسیم می کند که اگر بین 50-0 باشد سینگال منفی و اگر بین 50 تا 100 باشد سینگال مثبت برای خرید می باشد.


موضوعات مرتبط: ابزار مشتقه و صکوک
[ سه شنبه 1390/05/25 ] [ 13:30 ] [ کلا ]
خواننده گرامی التفات فرماید که مباحث مطرح شده به شرح زیر نوعاً در بورسهای جهانی مورد نظر است و با آنچه در بورسهای کالایی کشور ما جریان دارد، از همسویی کامل برخودار نیست:

 

1)      مکان معامله:

 

عمده ترین تفاوت بین دو قرارداد آتی و سلف این است که قرارداد آتی ها در بورس ها معامله شده ولی قرارداد سلف (Forward) در بورسها معامله نمی شوند، بنابراین قرارداد سلف بنام قرارداد فرا بورسی اطلاق می گردد.

 

2)      اندازه و حجم قرارداد:


قرارداد آتی ها از نظر حجم و مقدار توسط بورس شکل استاندارد پیدا نموده، در حالیکه قرارداد سلف طبق شرایط دلخواه خریدار و فروشنده تعیین می شوند.

 

3)      شفافیت قیمت:


در قرارداد آتی ها بعلت اینکه در بورس عرضه می شوند قیمت از شفافیت کامل برخوردار است، در حالیکه در قرارداد سلف بعلت عدم معامله در بورس و عدم اعلام قیمت در حضور عموم معامله گران از شفافیت برخوردار نیست.

 

4)      هزینه معاملاتی:


در قرارداد آتی هزینه های مستقیم بالاست و هزینه های غیر مستقیم پایین است ولی در قراردادهای سلف موضوع برعکس است.

 

5)      ارزش موقعیت باز و نیاز به سپرده:


در قرارداد آتی ها موقعیت باز معاملاتی افراد بطور روزانه پس از اختتام معاملات محاسبه شده و معروف به روز آمد کردن حساب مشتری (Mark To Market) است ولی در قرارداد سلف بحثی از تعیین موقعیت معاملاتی روزانه افراد و به روز رساندن حساب مشتری بعمل نمی آید.

 

 

6)      فراوانی و روانی داد و ستد (Liquidity)


قرارداد آتی ها بعلت اینکه در بورسها معامله می شوند به سهولت دست به دست چرخیده و قابل معامله مکرر هستند، در حالیکه قراردادهای سلف ماهیت خاصی داشته و به سختی قابلیت چرخش معاملاتی دارند.


7 ) عامل جایگزین در هنگام ریسک:


بدلیل امنیت و سلامت در تمام قراردادهای آتی، اتاق پــایاپای نقش و عامل تسهیل کننده و جایـــگــزین را ایـــفاء می نماید، در حالیکه در قراردادهای سلف چنانچه نزاعی میان خریدار و فروشنده بوجود آید، هیچگونه جایگزینی برای حل مشکل وجود نداشته و اگر چنین شرایطی پیش آید، هزینه آن بسیار بالاست.


8 )قوانین و مقررات:


معاملات آتی ها در بورس دارای برخورداری از نظم و مقررات هستند در حالیکه قرارداد سلف بعلت عدم عرضه در بورس از نظم و مقررات عاری هستند.


9 )پرداخت و تسویه:


در قرارداد آتی ها، گرچه تحویل کالا در صورت نیاز از الزامات است ولی معاملات عموماً در سررسید تسویه نقدی شده و طرفین معامله غالباً در پی دریافت سود هستند تا تحویل کالا، برعکس در قراردادهای سلف افراد عموماً بدنبال تحویل گرفتن کالا هستند.


10 )نوع تحویل


در قرارداد آتی ها چنانچه قرارداد منجر به تحویل کالا گردد، استاندارد تحویل کالا شامل رعایت کیفیت، کمیت باید کاملاً مطابق با شرایط بورس انجام گردد، در حالیکه در قرارداد سلف موضوع فوق منتفی بوده و بصورت توافق دو طرفه و عاری از پشتوانه های استاندارد اجرایی بورس اجرا می شود.

 

 

منبع : سایت بازار آزاد


موضوعات مرتبط: ابزار مشتقه و صکوک
[ سه شنبه 1390/05/25 ] [ 13:28 ] [ کلا ]

صكوك روش تامين مالي مبتني بر اصول اسلامي است كه نوعي اوراق مهروموم و تاييد شده مي‌باشد كه مي‌توان به عنوان گواهي سرمايه‌گذاري مشاع هم از آن نامه برد. با استفاده از اوراق بهادار صكوك مي‌توان منابع مالي را با پشتوانه ترازنامه و دارايي‌هاي فيزيكي شركت خاص اجراي پروژه‌اي (SPC) جذب كرد.

 نوعي قرض گرفتن مبتني بر دارايي‌ها است و اوراق صكوك داراي رتبه‌بندي است و به راحتي در بازارهاي ثانويه معامله مي‌شود. اين اوراق در بورس‌هاي لابوان مالزي، لوكزامبورگ و بحرين پذيرفته شده و براساس نرخ‌گذاري روزانه معامله مي‌شود.

 نبود ماهيت ربوي و بي‌عدالتي را از ويژگي‌هاي خاص اوراق بهادار صكوك است و در خريد و فروش اوراق بهادار صكوك به هيچ‌وجه تقارن اطلاعات وجود ندارد و تمام گزارش‌ها شفاف و روشن است. همچنين عدم داشتن معسير (قمار) در ماهيت اوراق از ويژگي‌هاي خاص صكوك است. ارزش بازار اوراق صكوك در جهان را تا نوامبر 2006 بيش از 45ميليارد دلار است و از اين رقم 68درصد در حمايت از بخش‌خصوصي منتشر شده است.  كشورهاي انگليس، آمريكا، آلمان و ژاپن براي جذب منابع مالي مسلمانان معتقد اقدام به انتشار اوراق بهادار صكوك كرده‌اند. امارات براي فاز دوم فرودگاه دبي 5/3ميليارد دلار اوراق صكوك منتشر كرد كه اكنون بالاترين حجم اوراق بهادار در دنيا است.

 با توجه به اينكه بالاترين اوراق مشاركت فروخته شده براي پروژه‌هاي مختلف در آمريكا حدود 5/1ميليارد دلار است، فروش 5/3ميليارد دلار اوراق بهادار صكوك در دبي نشان مي دهد كه منابع زيادي در خاورميانه وجود دارد كه چشم تمام دنيا به دنبال آن است. اكنون دنيا با استفاده از ابزارهاي مالي مبتني بر اصول اسلامي به دنبال جذب منابع منطقه خاورميانه هستند و زمان آن رسيده كه ايران با بسترسازي مناسب بهترين بهره‌برداري را از اوراق صكوك كند و گام‌هاي موثري را در راستاي اجراي سياست‌هاي كلي اصل 44 بردارد.

با اوراق بهادار صكوك به خاطر داشتن رتبه بندي و روان بودن معاملات در بازارهاي ثانويه و بورس‌ها اين اوراق در جهت مديريت نقدينگي بنگاه‌هاي اقتصادي اسلامي بسيار موثر واقع شده‌اند. اين اوراق در راستاي مديريت ترازنامه و ريسك در بانك‌ها و شركت‌هاي بيمه اسلامي بسيار موثر بوده‌اند.

اولين ناشر اوراق صكوك Guthrie Berhad در مالزي بوده كه بزرگترين شركت هلدينگ در حوزه مديريت نخلستان‌ها در دنيا است. عمده‌ترين بانك‌هاي سرمايه‌گذاري در حوزه پذيره‌نويسي اوراق بهادار صكوك در دنيا بانك‌هاي تجاري بين‌المللي برهارد، MIMB, HSBC ، RHB SAKURA ، بانك اسلامي دبي و Citi group هستند. كه بانك تجاري بين‌المللي برهارد داراي بالاترين حجم بازار به ميزان 25درصد است. به دنبال آن بانك HSBC 13درصد بازار صكوك را در اختيار دارد.

ارزش بازار صكوك طي سال‌هاي 2003 و 2006 در جدول شماره 1 و 2 نشان داده شده است. با نگاهي اجمالي به جداول 1 و 2 مشاهده مي‌شود، انتشار اوراق صكوك در سال 2006 نسبت به سال 2003 از رشد قابل ملاحظه‌اي برخوردار بوده است به طوري كه حجم اوراق منتشره صكوك از 7/5ميليارد دلار در سال 2003 به 62ميليارد دلار در سال 2006 رسيده است.

در خصوص سيستم انتشار اوراق بهادار صكوك گفت: شركتي كه در نظر دارد اوراق بهادار صكوك منتشر كند.


ابتدا يك شخصيت حقوقي ايجاد مي‌كند و بخشي از دارايي‌هاي خود را در آن شخصيت حقوقي قرار مي‌دهد. به اين ترتيب يك بانك سرمايه‌گذاري با انعقاد قراردادي اقدام به انتشار اوراق صكوك در بازار مي‌كند و پول فروش آن را در اختيار شخصيت حقوقي قرار مي‌دهد. اين شخصيت حقوقي با افتتاح حسابي در يك بانك نقش حسابدار و خزانه‌دار را به آن بانك محول مي‌كند كه وظيفه دارد سود سرمايه‌گذاري خريد اوراق صكوك را به حساب خريداران اوراق واريز كند. چنانچه انتشار اوراق صكوك بين‌المللي باشد دارا بودن رتبه اعتبار الزامي است كه اين رتبه‌بندي توسط شركت‌هايي مانند
Moody,s، S&P و Fitch در اين انجام مي‌شود. شخصيت حقوقي ايجاد شده كه داراي عمري حداكثر 7 ساله است حتما بايد در منطقه آزاد مالياتش ثبت شود تا در تبادل اوراق هزينه گزافي براي ماليات پرداخت نكند و سود بيشتري نصيب خريداران اوراق شود.

 شركت حقوقي پس از سررسيدن شدن اوراق صكوك منحل مي‌شود و شركت مادر يا همان هلدرها اعلام مي‌كنند افراد به جاي اينكه اصل پول خود را بگيرند مي‌توانند داراي سهام شوند. براي آنكه هلدرها در شخصيت حقوقي تاسيس شده به منظور انتشار اوراق صكوك حرفي براي گفتن داشته باشند، يك سهامدار طلايي محسوب مي‌شوند.

 منبع : سایت گروه مالی ایران


موضوعات مرتبط: ابزار مشتقه و صکوک
[ سه شنبه 1390/05/25 ] [ 13:27 ] [ کلا ]

تبدیل اسناد متنی به یکدیگر با AVS Document Converter v2.0.1.164

AVS Document Converter نرم افزاری قدرتمند جهت تبدیل انواع مختلف فرمت های متنی به یکدیگر می باشد. این نرم افزار قابلیت پشتیبانی از تمامی فرمت های کلیدی مانند PDF, HTML, HTM, MHT, RTF, DOC, DOCX, ODT, PPT, PPTX, TXT, TIFF, TIF را دارا می باشد. از جمله قابلیت های دیگر این نرم افزار می توان به تبدیل گروهی فایل ها تنها با یک کلیک ، قابلیت ایجاد کلمه عبور جهت محافظت از فایل های PDF ، قابلیت نمایش ، بزرگنمایی و چاپ اسناد متنی ، پشتیبانی از اکثر زبان های زنده دنیا ، ایجاد واترمارک جهت حفاظت از اسناد و سازگاری با نسخه های مختلف ویندوز نیز اشاره کرد.

تبدیل اسناد متنی به یکدیگر با AVS Document Converter v2.0.1.164 دانلود  – Download | لینک کمکی

تبدیل اسناد متنی به یکدیگر با AVS Document Converter v2.0.1.164 حجم فایل : ۳۵٫۵ مگابایت


موضوعات مرتبط: دانلود نرم افزار های مدیریت مالی و حسابداری
[ جمعه 1390/05/14 ] [ 19:22 ] [ کلا ]

نرم افزاری برای ردیابی و موتور گردش کار TrackStudio Enterprise 4.0.12

انتخاب موضوع پشتیبانی سیستم مشتریان تصمیم بسیار مهم برای هر سازمان است. انتخاب اشتباه ممکن است در ابتدا آشکار نشود، اما منجر به هزینه های اضافی و مشکلات و درگیری در دراز مدت می شود. به منظور مدیریت کارهای پیچیده، شما باید آنها را به کارهای ساده تر تقسیم کرده و بدنبال آن، این وظایف ساده را به قطعات کوچکتر هم تبدیل کنید.نرم افزار TrackStudio Enterprise ابزاری قدرتمند جهت ردیابی پیشرفت کارها مانند صدور قطعنامه، جمع آوری ملزومات، حمایت از دسکتاپ، کنترل پروژه، گسترش سخت افزار، استخدام کارمندان و مدیریت اسناد می باشد. TrackStudio Enterprise به شما اجازه پیکربندی رفتار سیستم را با توجه به خصوصیات هر پروژه خاص، مشتری و یا نوع موضوع می دهد. نرم افزار TrackStudio شما را جلوتر از رقبای خود قرار می دهد.

قابلیت های کلیدی نرم افزار TrackStudio Enterprise 4.0.12:
- مبتنی بر وب شامل مدیریت رابط
- مرورگر به سبک رابط کاربر
- ویرایشگر مشکلات WYSIWYG
- پشتیبانی از مرورگر اینترنت اکسپلورر، موزیلا و فایرفاکس
- بهینه شده برای مدیریت تعداد زیادی از کارها (اشکالات، پروژه) و کاربران
- تنظیم رنگ های سفارشی و یا گرافیکی (رنگ شرکت، لوگو  و …)
- هر کاربر می تواند وارد برنامه شود و تاریخ و ساعت وقت خود را در منطقه خود مشاهده نماید
- پشتیبانی کامل از بین المللی سازی (وب، پست الکترونیک، گزارشات)
- پروژه پیش فرض کاربر
- و …

نرم افزاری برای ردیابی و موتور گردش کار TrackStudio Enterprise 4.0.12 دانلود  – Download | لینک کمکی

نرم افزاری برای ردیابی و موتور گردش کار TrackStudio Enterprise 4.0.12 حجم فایل : ۸۱ مگابایت


موضوعات مرتبط: دانلود نرم افزار های مدیریت مالی و حسابداری
[ جمعه 1390/05/14 ] [ 19:21 ] [ کلا ]

دانلود نرم افزاری مدیریت برای حسابداری شخصی در کامپیوتر Personal Finances Pro v4.5

برنامه Personal Finances Pro نرم افزاری حرفه ای برای کنترل و اداره امور مالی است . با ثبت هزینه های انجام شده ی خود در داخل این نرم افزار می توانید در هر زمانی که نیاز داشتید لیست کاملی از مخارج خود در یک دوره زمانی خاص تهیه کنید و به مدیریت آنها بپردازید . در این برنامه شما میتوانید بوجه هایی را در قالب مخارج مختلف قرار دهید و دارمد خود و مخارج حاصله را در پایان هر ماه ببنید و حتی شما میتوانید درامد ها ومخارج خود را به راحتی با ماه های قبل ویا سال قبل مقایسه نمایید و از مزیتهای دیگر این برنامه این است که شما میتوانید یه صورت نمودار تمام جزئیات مخارج خود را ببنید .

ویژگیهای بارز نرم افزار Personal Finances Pro v4.5 :

- قابلیت پورتابل ( بدون نیاز به نصب البته پوشه نصب شده ان را میتوانید کپی نمایید تا دیگر نیاز به نصب نداشته باشید)
- داری یک تقویم می باشد شما میتوانید معاملات و برنامه های اینده خود را روی آن مشخص نمایید.
- امارگیری ان به صورت کلی و یا فیلتر کردن قسمت خاصی از درامد ها ویا مخارج
- خروجی به شکل اچ تی ام ال (HTML)

دانلود نرم افزاری مدیریت برای حسابداری شخصی در کامپیوتر Personal Finances Pro v4.5 دانلود – Download | لینک کمکی

دانلود نرم افزاری مدیریت برای حسابداری شخصی در کامپیوتر Personal Finances Pro v4.5 حجم فایل : ۱۱ مگابایت


موضوعات مرتبط: دانلود نرم افزار های مدیریت مالی و حسابداری
[ جمعه 1390/05/14 ] [ 19:20 ] [ کلا ]

تنظيم بودجه برای شرکت ها توسط PerpetualBudget System v6.0.103

 

نرم افزار PerpetualBudget System یک برنامه دسکتاپ ویندوز می باشد که با ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ھﺎی ﺣﺴﺎﺑﺪاری و ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﻣﺎﯾﮑﺮوﺳﺎﻓﺖ اﮐﺴﻞ برای ساخت برنامه بودجه و برنامه ریزی و پیش بینی سازگاری دارد. این برنامه دارای ابزار گرافیکی برای ساخت و نگهداری بودجه است و شما می توانید سازمان خود را پیکربندی کنید. این نرم افزار به شما اجازه ساخت و توزیع قالب های بودجه، بازیابی اطلاعات بودجه و جمع آوری اطلاعات از بسیاری از فایل های شرکت را به طور اتوماتیک می دهد. همچنین می توانید به طور اتوماتیک گزارش ماهانه را برای مدیریان بخش فراهم نمایید.

قابلیت های کلیدی نرم افزار PerpetualBudget System v6.0.103:
- قابلیت ساخت بودجه به صورت اتوماتیک
- دارای ساختار ی انعطاف پذیر
- ساختاری درختی شکل
- دارا بودن طرح های متعدد همراه با گزارش
- گزارش پویا از جمله درآمد ها، ترازنامه ها
- و …

تنظيم بودجه برای شرکت ها توسط PerpetualBudget System v6.0.103 دانلود – Download | لینک کمکی

تنظيم بودجه برای شرکت ها توسط PerpetualBudget System v6.0.103 حجم : ۲۰ مگابایت


موضوعات مرتبط: دانلود نرم افزار های مدیریت مالی و حسابداری
[ جمعه 1390/05/14 ] [ 19:19 ] [ کلا ]

مدیریت سرمایه و امور مالی با نرم افزار AceMoney 4.19

AceMoney یکی از بهترین نرم افزار ها در زمینه کنترل و مدیریت سرمایه می باشد. اگر در انجام حساب های خود و یا شرکتتان ، طلب ها ، بدهی ها ، در آمد ، سود و … دچار سردرگمی شده اید ، این نرم افزار نیازهای شما را تا حد قابل قبولی رفع می نماید و شاید می تواند بهترین گزینه برای این کار باشد.

 

مدیریت سرمایه و امور مالی با نرم افزار AceMoney 4.19 دانلود  – Download | لینک کمکی

مدیریت سرمایه و امور مالی با نرم افزار AceMoney 4.19 حجم فایل : ۶ مگابایت


موضوعات مرتبط: دانلود نرم افزار های مدیریت مالی و حسابداری
[ جمعه 1390/05/14 ] [ 15:51 ] [ کلا ]
[ سه شنبه 1390/05/04 ] [ 15:50 ] [ کلا ]

دانلود دفترچه سوالات آزمون سراسری کارشناسی ارشد  مجموعه مدیریت 87 با کلید سوالات


نوع فایل

(winRAR)pdf

زبان نوشتاری

فارسی

تعداد صفحه

40

پسورد

www.worldbook.ir

دانلود download

  arshad-mas-mang-86 ( :اندازه فایل 1.7 mb


موضوعات مرتبط: ارشد مدیریت مالی
[ سه شنبه 1390/05/04 ] [ 15:36 ] [ کلا ]
اصول حسابداری 1

 زبان: فارسی  نویسنده: دکتر میرزا حسن حسینی
 نوع فایل: PPT
 تعداد صفحات: 439  ناشر: آی آر پی دی اف
 حجم کتاب: 5.59 مگابایت
توضیحات

حسابداری که اغلب زبان تجارت خوانده می شود ، روشهایی است قراردادی که توسط کارشناسان و استادان حسابداری و یا انجمنهای حرفه ای حسابداران تدوین گردیده ، به تدریج مورد قبول همگان قرار گرفته است و قابل تغییر و تصحیح می باشد.
موضوعات مرتبط: دانلود رایگان کتاب
[ سه شنبه 1390/05/04 ] [ 15:24 ] [ کلا ]
بازاریابی بین المللی

 زبان: فارسی  نویسنده: دکتر میرزا حسن حسینی
 نوع فایل: PPT
 تعداد صفحات: 294  ناشر: آی آر پی دی اف
 حجم کتاب: 4.63 مگابایت
توضیحات

هدف کلی این فصل،‌ آشنایی دانشجو با فرآیند بازاریابی بین‌المللی و تفاوت آن با بازاریابی داخلی است. همچنین به دانشجو کمک می‌کند تا عضو بهتر و موفقتری در بازاریابی بین‌المللی باشد. این هدف از طریق تهیه‌کردن اطلاعات در مورد اینکه چه اتفاقی در بازار بین‌المللی می‌افتد و با کمک آن‌ها در انتقال دانش در زمینه معاملات تجاری موفق به انجام می‌رسد.
موضوعات مرتبط: دانلود رایگان کتاب
[ سه شنبه 1390/05/04 ] [ 15:23 ] [ کلا ]
 بازاریابی و مدیریت بازار

 زبان: فارسی  نویسنده: حسن الواداری
 نوع فایل: PPT
 تعداد صفحات: 300  ناشر: آی آر پی دی اف
 حجم کتاب: 4.05 مگابایت
توضیحات

هدف کلی این فصل آشنایی دانشجو با مفاهیم اساسی، اهداف و فلسفه های مدیریت بازاریابی و همچنین شناخت وظایف مدیران در مؤسسات می باشد.
موضوعات مرتبط: دانلود رایگان کتاب
[ سه شنبه 1390/05/04 ] [ 15:22 ] [ کلا ]
واژگان سطح 2 ماهان
 زبان: فارسی  نویسنده: موسسه ماهان
 نوع فایل: PDF
 تعداد صفحات: 48
 حجم کتاب: 391 کیلوبایت
توضیحات

معرفی و نحوه ی استفاده از جعبه ی لایتنر و واژگان سطح 2 ماهان  که شامل 450 لغت دشوار انگلیسی می باشد .
موضوعات مرتبط: ارشد مدیریت مالی، دانلود رایگان مقالات انگلیسی
[ سه شنبه 1390/05/04 ] [ 15:19 ] [ کلا ]

مبارزه با پولشويی

مبارزه با پولشويی واژه پولشويي براي توصيف فرآيندي مورد استفاده قرار مي گيرد که در آن پول غيرقانوني يا کثيفي که حاصل فعاليت هاي مجرمانه مانند قاچاق مواد مخدر، قاچاق اسلحه و کالا، قاچاق انسان، رشوه، اخاذي، کلاهبرداري و ... است، در چرخه اي از فعاليت ها و معاملات مالي و‌ با گذر از مراحلي، شسته شده و به عنوان پولي قانوني، موجه و مشروع جلوه داده مي شود.
پولشویی دارای آثار و تبعات منفی فراوانی در عرصه های مختلف اقتصادی و اجتماعی است. آثار و تبعاتی همچون گسترش فساد و ارتشا در سطح جامعه، تضعیف بخش خصوصی،‌ کاهش اعتماد به بازارهای مالی، کاهش درآمد دولت، تقویت منابع و شبکه مالی مجرمین. تبعات منفی این پدیده شوم موجب شده است تا حاکمیت کشورها ـ همگام با مراجع بین المللی ـ در صدد مبارزه با آن برآیند و با تصویب قوانین و مقررات لازم و اجرایی کردن آن ها، از وقوع این جرم در موسسات مالی پیشگیری نموده و یا در صورت وقوع، متخلفان را شناسایی و به مراجع قضایی معرفی کنند.
جمهوری اسلامی ایران نیز از جمله کشورهایی است که با تصویب قانون مبارزه با پولشویی و آیین نامه اجرایی آن، در صدد مقابله با این پدیده مذموم برآمده است. در این راستا، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به عنوان مرجع نظارت بر بانک ها، موسسات اعتباری و دیگر نهادهای فعال در بازار پولی کشور وظیفه دارد تا علاوه بر فراهم ساختن
زیر ساخت های لازم برای پیشگیری از پولشویی در بازار پولی کشور و مقابله با آن، بر حسن اجرای قوانین و مقررات ذیربط در این بازار نظارت نماید.
به منظور تحقق این هدف، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اقدام به اختصاص بخشی از پایگاه اطلاع رسانی خود به این امر نموده است. این بخش مشتمل بر زیرمجموعه های« قوانین» ، «آیین نامه ها» ، « دستورالعمل ها» ،

« بخشنامه ها» ، « ترجمه اسنادی در زمینه مبارزه با پولشویی» و « گزیده پژوهش ها در زمینه مبارزه با پولشویی» است و علاقمندان می توانند با مراجعه به هر زیرمجموعه، از مطالب آن استفاده نمایند.

قوانین و مقررات در ادامه مطلب . . .


موضوعات مرتبط: پولشویی
ادامه مطلب
[ دوشنبه 1390/05/03 ] [ 19:44 ] [ کلا ]
» قانون پولی و بانکی کشور 324 KB -   PDF icon
» قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه 867 KB -   PDF icon
» قانون تنظیم بازارغیرمتشکل پولی 51 KB -   PDF icon
» قانون مبارزه با پول‌شویی 85 KB -   PDF icon
» قانون عمليات بانکی بدون ربا (بهره) 173 KB -   PDF icon
» قانون تسهیل اعطای تسهیلات بانکی و کاهش هزینه‌های طرح و تسریع در اجرای طرح‌های تولیدی و افزایش منابع مالی و کارآیی بانک‌ها 69 KB -   PDF icon
» قانون اجازه تاسیس بانک های غیردولتی 40 KB -   PDF icon
» قانون الحاق یک تبصره به قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه و اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی 42 KB -   PDF icon
» قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه و اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی 286 KB -   PDF icon
» قانون الحاق دو تبصره به ماده پانزده اصلاحی قانون عملیات بانکی بدون ربا 41 KB -   PDF icon
» لایحه قانونی اداره امور بانک ها 122 KB -   PDF icon
» قانون منطقي کردن نرخ سود تسهيلات بانکي متناسب با نرخ بازدهي در بخش‌هاي مختلف اقتصادي 42 KB -   PDF icon
» لایحه قانونی ممنوعیت خروج بدهکاران بانک‌ها 35 KB -   PDF icon
» قانون بانکي و پولي کشور (1339) 220 KB -   PDF icon


موضوعات مرتبط: بانکداری و مدیریت بانک
[ دوشنبه 1390/05/03 ] [ 19:36 ] [ کلا ]

ابزارهای سياست پولی در ايران

در اجرای سياست پولی، بانک مرکزی می‌تواند مستقيماً از قدرت تنظيم‌کنندگی خود استفاده نموده و يا به طور غيرمستقيم از اثرگذاری بر روی شرايط بازار پول به عنوان انتشار دهنده پول پرقدرت (اسکناس و مسکوک در جريان و سپرده‌های نزد بانک مرکزی) استفاده نمايد. بر همين اساس دو نوع ابزار سياست پولی قابل تفکيک می‌باشد که ابزارهای مستقيم (عدم اتکا بر شرايط بازار) و غيرمستقيم (مبتنی بر شرايط بازار) سياست پولی ناميده می‌شوند. ابزارهای سياست پولی در ايران بر مبنای تفکيک مذکور به شرح ذيل می‌باشد.

1- ابزارهای مستقيم

1-1- کنترل نرخ‌های سود بانکی

در کشور ما با اجرای قانون عمليات بانکی بدون ربا و معرفی عقود با بازدهی ثابت و مشارکتی، ضوابط تعيين سود و يا نرخ بازده مورد انتظار ناشی از تسهيلات اعطايی بانکها و حداقل و حداکثر سود و يا بازده مورد انتظار بر طبق ماده (2) آيين‌نامه فصل سوم قانون عمليات بانکی بدون ربا بر عهده شورای پول و اعتبار می‌باشد. همچنين بر طبق ماده (3) آيين‌نامه فصل چهارم قانون مذکور بانک مرکزی می‌تواند در تعيين حداقل نرخ سود(بازده) احتمالی برای انتخاب طرحهای سرمايه‌گذاری و يا مشارکت و نيز تعيين حداقل و يا عنداللزوم حداکثر نرخ سود مورد انتظار و يا نرخ بازده احتمالی برای ساير انواع تسهيلات اعطايی بانکی دخالت نمايد.

1-2- سقف اعتباری

اين نوع ابزارهای پولی با ايجاد محدوديتهای اعتباری و اعطای اعتبارات مستقيم به همراه منظور کردن اولويت در امر اعطای اعتبارات بانکی در مورد بخش‌های خاص اقتصادی عملاً اقدام به جهت‌دهی اعتبارات به سمت بخش‌های مورد نظر می‌نمايد. براساس ماده 14 قانون پولی و بانکی كشور، بانک مرکزی می تواند در امور پولی و بانکی دخالت و نظارتهايی داشته باشد که از جمله مفاد آن محدود کردن بانکها، تعيين نحوه مصرف وجوه سپرده‌ها و تعيين حداکثر مجموع وامها و اعتبارات در رشته‌های مختلف است.

2- ابزارهای غيرمستقيم

2-1- نسبت سپرده قانونی: نسبت سپرده قانونی از جمله ابزارهای سياست پولی بانک مرکزی می‌باشد. بانکها موظفند همواره نسبتی از  بدهيهای ايجاد شده و بطور اخص سپرده‌های اشخاص نزد خود را در بانک مرکزی نگهداری کنند. بانک مرکزی از طريق افزايش نسبت سپرده قانونی حجم تسهيلات اعطايی بانكها را منقبض و از طريق کاهش آن، اعتبارات بانكها را منبسط می‌نمايد. بر طبق ماده (14) قانون پولی و بانکی نسبت سپرده قانونی از 10 درصد کمتر و از 30 درصد بيشتر نخواهد بود و بانک مرکزی ممکن است برحسب ترکيب و نوع فعاليت بانکها نسبتهای متفاوتی برای آن تعيين نمايد.

2-2- اوراق مشاركت بانك مركزی: اجرای بهينه سياستهای پولی توسط بانک مرکزی، توسط ابزار اصلی و محوری عمليات بازار باز صورت می‌گيرد که به بانکها انعطاف لازم را در مديريت نقدينگی و مداخله در بازار پولی اعطاء می‌نمايند. به منظور توسعه و بسط عمليات بازار باز و اجرای سياستهای پولی از حيث مديريت نقدينگی و تاثير بر بازار پول و سرمايه، يافتن بديلهای مناسب در قالب موازين شرع مقدس اسلام بعد از اجرای قانون عمليات بانكی بدون ربا از جايگاه ويژه‌ای برخوردار گرديد. اوراق قرضه به جهت مبتنی بودن بر بهره، ‌اصولاً در اسلام پذيرفته شده‌ نيست. ليکن اوراق مشارکت و سهيم نمودن سرمايه‌گذاران در فعاليتهای اقتصادی و پرداخت سودهای واقعی نه‌تنها با مانع مواجه نيست بلکه مورد تشويق نيز می‌باشد. برای اولين بار، براساس ماده 91 قانون برنامه سوم به بانک مرکزی اجازه داده شد که با تصويب شورای پول و اعتبار، از اوراق مشارکت بانک مرکزی استفاده نمايد. شايان ذكر است كه براساس برنامه چهارم توسعه، انتشار اوراق مشاركت بانك مركزی با تصويب مجلس شورای اسلامی مجاز خواهد بود.

انتشار و عرضه اوراق مشاركت بانك مركزی از جمله ابزارهای سياست انقباضی و اجرای عمليات بازار باز می‌باشد؛ بطوری كه با عرضه اين اوراق از حجم نقدينگی كاسته‌شده و وجوه اين اوراق نزد بانك مركزی مسدود می‌گردد. در بخش پايه پولی نيز انتشار اين اوراق موجب افزايش جزء بدهيهای بانك مركزی و كاهش پايه پولی خواهد شد. لذا در مجموع انتشار اوراق موجبات كاهش رشد نقدينگی را فراهم می‌سازد. در واقع سياستگذار پولی را قادر می‌نمايد تا در مواقع لزوم از طريق كنترل نقدينگی، دستيابی به نرخ تورم پايين را ميسر ‌سازد.

2-3- سپرده ويژه بانكها نزد بانك مركزی: يكی از مهمترين اقداماتی كه در جهت استفاده مطلوب از ابزارهای غيرمستقيم پولی در چارچوب قانون عمليات بانكی بدون ربا صورت گرفت، اجازه افتتاح حساب سپرده ويژه بانكها نزد بانك مركزی است كه در اواخر سال 1377 به تصويب شورای پول و اعتبار رسيد. هدف اصلی از اجرای اين طرح، اعمال سياستهای پولی مناسب جهت كنترل و مهار نقدينگی از طريق جذب منابع مازاد بانكها بوده است. لازم به ذكر است كه بانك مركزی به سپرده ويژه بانكها نزد خود براساس ضوابط خاصی سود پرداخت می‌كند.


موضوعات مرتبط: مباحث اقتصادی
[ دوشنبه 1390/05/03 ] [ 19:34 ] [ کلا ]

«آیا سرمایه گذاران موسساتی قیمت های سهام را بی ثبات می کنند؟»

خلاصه

در این مقاله، شواهد تجربی درباره تأثیر سرمایه گذاران موسساتی در پویایی بازدهی بازار سهام در لهستان فراهم کرده ایم. اصلاحات نظام بازنشستگی لهستان در سال 1999 که با افزایش مالکیت موسساتی به علت فعالیت های سرمایه گذاری بوسیله صندوق های بازنشستگی همراه شده، مانند ویژگی موسساتی منحصر به فرد استفاده شده است. ما شواهد تجربی قوی پیدا کرده ایم که افزایش مالکیت موسساتی ساختار خود همبستگی و دامنه تغییرات کل بازدهی سهام را تغییر داده است. اما یافته ها از این فرضیه که سرمایه گذاران موسساتی قیمت های سهام را بی ثبات می کنند، حمایت نمی کند. نتایج در حمایت از اثر تثبیت کننده در شاخص بازده سهام سبب شده بوسیله داد و ستد موسساتی قابل تفسیر هستند. . . .


موضوعات مرتبط: پایان نامه ی کارشناسی ارشد، مقاله های برتر مدیریت
ادامه مطلب
[ دوشنبه 1390/05/03 ] [ 16:39 ] [ کلا ]
1. مدیریت مالی - رضا تهرانی

2.مدیریت سرمایه گذاری پیشرفته - رضا راعی

3. حسابداری مالی (مخصوص دانشجویان مدیریت مالی ) - ایرج نوروش

4. اقتصاد خرد و کلان محسن نظری به همرام کتاب تست آن ها

5.مهندسی مالی و ریسک - رضا راعی

6.کتلب ریاضی و کاربرد آن در مدیریت 1 و 2 - دکتر عالم تبریز انتشارات صفار

[ دوشنبه 1390/05/03 ] [ 14:58 ] [ کلا ]
قانون مالیات بر ارزش افزوده
ecasb.com   ۱۳۸۷/۱۱/۰۹ دریافت فایل
قانون مالیات بر ارزش افزوده مشتمل بر پنجاه و سه ماده و چهل و هفت تبصره در جلسه 17/2/1387 کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی طبق اصل 85 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب شده است

موضوعات مرتبط: مباحث اقتصادی
[ چهارشنبه 1390/02/28 ] [ 12:28 ] [ کلا ]
سال 1390 در حالي آغاز شده است كه در همان ابتداي سال با نام‌گذاري سال جهاد اقتصادي موضوعات اقتصادي در راس امور قرار گفته‌اند. خبر بسته پولي بانك مركزي و مشخص شدن نرخ سود بانكي در سال 1390 از سوي بانك مركزي جزو اولين اخبار اقتصادي سال 1390 محسوب مي‌شوند.

طبق اعلام بانك مركزي، نرخ سود سپرده‌هاي يك ساله براي سال 1390 برابر 5/12 درصد، نرخ سود سپرده‌هاي دو ساله 13 درصد و... تعيين شده است. 
همچنين نرخ سود تسهيلات بانكي در قالب عقود مبادله‌اي براي تسهيلات پايين دو سال 11 درصد و براي بالاي دو سال 14 درصد تعيين شده است. عقود مشاركتي كه تا پيش از اين شامل نرخ‌گذاري نمي‌شد نيز از امسال مشمول نرخ گذاري دولتي شده و مصوب شده است كه نرخ اين نوع از تسهيلات از 14 تا 17 درصد تعيين شود. 
تعيين نرخ سود بانكي در بازه 13 تا 15 درصد در حالي صورت گرفته است كه طبق اعلام بانك مركزي نرخ تورم سال 1389 برابر 4/12 درصد تعيين شده است. بر فرض صحيح بودن نرخ تورم اعلام شده، انتظار مي‌رود كه با توجه به اجراي قانون
هدفمندي يارانه‌ها در سال جديد و اثرات تورمي اين قانون، نرخ تورم در سال 1390 بيش از سال 1389 رقم بخورد.....


موضوعات مرتبط: مباحث اقتصادی
ادامه مطلب
[ پنجشنبه 1390/02/22 ] [ 13:44 ] [ کلا ]
[ پنجشنبه 1390/01/25 ] [ 12:45 ] [ کلا ]
<< مطالب جدیدتر ........ مطالب قدیمی‌تر >>

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

تاریخ راه اندازی : 86/10/20
حوزه فعالیت : مدیریت و حسابداری و اقتصاد
برچسب‌ها وب
امکانات وب

Powered by WebGozar